Anasayfa Video Elgato Ring Light İncelemesi

Elgato Ring Light İncelemesi

Elgato Ring Light incelememizde video içerik üretiminin en önemli parçası olan ışıklandırma üzerinde duruyoruz.

İster yayıncılık yapmak, ister toplantı ve eğitimlere katılmak isteyin, video kaydı ve canlı video yayını hiç olmadığı kadar geniş bir talebe ulaştı. Twitch ve YouTube yayıncıları için özel ürünler üreten Elgato da farklı çalışma alanları için, farklı ürünler tasarlamayı sürdürüyor.

Amazon Fiyatı İçin Tıklayınız

İster büyük, ister küçük bir kamera ya da telefon kullanın, iyi ışıklandırılmış bir ortamda yapılan çekim çok daha güzel görünür. Ancak çok sayıda ışık koymak ve kullanmak hem maliyetli, hem alan isteyen bir yöntem. Bu yüzden çoğu kullanıcı bu işin detaylarına inmeden kolay bir çözüm arayışında.

Ring Light Ne İşe Yarıyor?

Tek ışık ile çekimde de dairesel ışıklar tercih edilir. Yüzünüzün her yanına yayıldığı için, tek taraf karanlıkta kalmaz. Özellikle güzellik alanında YouTube video kanallarında ve Instagram hesaplarında en çok tercih edilen ışık türü Ring Light denilen dairesel ışıklardır.

Elgato Ring Light piyasadaki ucuz dairesel LED ışıklardan değil. İçerisinde yüksek kaliteli OSRAM LED’ler kullanılıyor. Bütün dairesel ışıklar internet mağazalarında birbirine benzer görünse de, ERL oldukça büyük bir ürün. LED’leri ve tasarımı sayesinde yumuşak ve eşit dağılmış bir ışık sunuyor.

Peki sert ışık nedir? Yumuşak ışık nedir? Sert ışık gölgeleri de daha sert hale getirir, yumuşak ve eşit dağılan bir ışık ise güzel gösterir. Amatör görünen bir video ile profesyonel ya da güzel görünen bir video arasındaki esas fark kameradan ziyade ışıktan kaynaklanır. Kötü makyaj ile iyi makyaj arasındaki fark gibi büyük bir estetik fark sebebidir ışık kalitesi. LED kalitesi ve ışığın LED’ler üzerine gelen dağıtıcısının kalitesi, yapısı bu güzelliğin seviyesini belirler.

Genel Tasarım Özellikleri

ERL’de ışıklar dairenin içerisinde kenardan yayılarak ve yansıtılarak geliyor, bu da ışıkta istenen yumuşaklığı sağlıyor. 1070 gram ağırlığında ve 43.2 santimetre dış, 31 cm iç çapa sahip. Yani büyük ve bu büyüklük amacı için iyi.

Elektronik kontrolcü de ışıkta titreme olup olmayacağını belirler. Ucuz LED’ler ve kontrolcüleri hızlı bir şekilde rengini, gücünü kaybettiği gibi kamerada sarı, karanlık ve titreşimli bir görünüm oluşturur. Bu biraz depresif bir görüntüdür ve sunumlarda olmasını büyük çoğunluk istemez.

Bir diğer avantaj da beyaz ya da sarı yani güneş ışığı tonlarını sunması, bu çoğu Bi-Color yani çift renkli ışıkta olan bir özellik. Fakat LED’ler aynı güçte değil, bu yüzden bazı ışıkların beyaz ve sarı gücü, parlaklığı, tonları tam istenen etkiyi vermeyebilir. ERL 2900-7000 Kelvin arasında amber ve maviye kayan beyaz ışık sağlayabiliyor. CRI oranı yüzde 94’ün üzerinde, bu profesyonel ışıklandırma gereksinimlerine fazlasıyla uygun.

Güç tüketimi 45 Watt’a kadar çıkabiliyor, az değil ama eski ışıklara göre çok daha düşük bir tüketim bu. Ayrıca spot gibi terletip sizi eritmiyor.

Işığın Gücü

Elgato Ring Light resmi verilere göre 2500 lümene kadar gerçekten yüksek bir parlaklık seviyesinde ışık verebiliyor. Cep telefonu ve masaüstü bilgisayar uygulamasından kısılabiliyor. Yayıncıların çok sevdiği Elgato Stream Deck üzerinden kontrol edilebiliyor. Ancak Control Center mobil uygulamasında en sıcak ton 2900 Kelvin, yani resmi 2500 Kelvin değerini biz burada göremedik ve bunu incelememizde not olarak özellikle belirtmek istedik.

Elgato Stream Deck ve daha çok Elgato ürünü aldıkça, bunların hepsini bir arada kontrol etmek size özellikle canlı yayınlarda, izleyicinin ilgisini kaybetmeden hızlı değişiklikler yapma imkanı sunuyor. Stream Deck Mobile üzerinden Siri ile sesli komut da verebiliyorsunuz. 2.4 GHz ve 5 GHz kanallarından a/b/g/n standartlarında kablosuz bağlantı kuruyor. Bağlantı WPA2 +AES, WPA + TKIP/AES korumalı.

Uygulamaya uzanmadan da üzerindeki artı eksi tuşlarıyla hemen parlaklık ayarı yapabilirsiniz.

Ergonomi

Bu LED ışıkların bir diğer güzel yanı yapıları sebebiyle kamerayı ortasına koymanız, gözleriniz kameraya daha kolay bakması. Ayrıca üzerinde kameranızı yerleştirebileceğiniz çeyrek inçlik vidaya takılan bir de döner başlık geliyor, bu kafa sayesinde kameranızın açısını ayarlayabiliyorsunuz.

Masaya takıldığı için masanızı duvardan çok fazla uzaklaştırmadan kurulum yapabilirsiniz. Altı yastıklı bir C stand ile geliyor. 60 mm kalınlığa kadar masa yüzeylerine bu ayağı yandan takıp sıkıştırıyorsunuz. Bu sıkıştırma parçasının kendi boyutları ise 205x205x18 mm.

Master Mount S olarak ayrıca satılan bu stand, Elgato Ring Light ile birlikte geliyor. Ancak masaya sıkıştırmanıza izin vermeyen bir masanız varsa ya da doğrudan masa yüzeyine koymak istiyorsanız ayrı bir stand altı almanız gerekiyor.

Kendi ayağıyla 44 cm ve 74 cm yükseklik arasında ayarlanabiliyor. Bu minimum yükseklik çok yüksek masalar için biraz fazla yüksek olabilir, ancak genellikle kullanılan monitörlerin yüksekliği ve monitör arkasına konumlandırma düşünülerek tasarlanmış.

Farklı Kullanım Şekilleri

Masayı tepeden aşağıya dik açıyla aydınlatmak isterseniz de Multi Mount satın alıp eğik yerleştirme yapabilirsiniz. Yine kendi direğinin üzerine bir ya da iki Solid Arm takıp mikrofon ya da ek araçları direk üzerine yerleştirme imkanı sunuyor. Ek olarak Elgato telefon tutucu, MacBook ya da yeni nesil Windows Ultrabook’lar gibi pek bir bağlantı portu olmayan bilgisayarlar için Docking Station, konsoldan oyun kaydını aktarmak için harici ve dahili kayıt cihazları, ses kaydı için mikrofon ve daha pek çok ürün ve aksesuar satıyor.

Ürün sinema kameraları haricindeki hemen hemen bütün DSLR türlerini takmaya uygun. Webcamler zaten çok hafif, düşünmenize gerek bile yok. Video kameralar da benzer şekilde el kamerasıysa sığacaktır. Ancak 10.000 USD ve üzerinde fiyatı olan profesyonel modelleri ve kilolarca ekipmanı yığmak için uygun değil. 2 Kilogram resmi ağırlık limiti var, bu çoğu kamerayı rahatça kaldırsa da, toplam ağırlığı doğru hesaplamanız önemli. Kameradan daha ağır lensler, mikrofon ve benzeri ek araçlar ile toplam ağırlıkta emniyetli bir ayarlama yapmanız gerekli.

Bu arada kamera vidası ve taşıyıcı gövde son derece sağlam. Ancak Ball Head yani tripod kafası profesyonel seviyede değil. Daha profesyonel ekipmanlarda yüksek kalitede bir kafa ve hızlı takma aksesuarları kullanmanız hayatınızı kolaylaştıracaktır. Her seferinde kamera vidalamak yerine Quick Release Plate denilen bu adaptörlerden almak çok faydalı.

İşletim sistemi olarak Windows 10, macOS 10.14, Android 6.0, iOS 12.1 ve sonrası sürümler gerekli, kurulumu Wi-Fi üzerinden PC, Mac, iOS ya da Android’den yapıyorsunuz.

Sonuç Değerlendirmesi

Hiç bütçesi olmayan ve yeni başlayan bir yayıncı için en ucuz LED ışıklar başlangıçta tecrübe etmeleri gereken bir çözüm. Yani markasız en ucuz Ring Light olarak adlandırılan LED’lerden alıp, sonra daha fazlasını istediğinizde, daha güzel bir görünüm ve daha kolay bir yayın için Elgato Ring Light alabilirsiniz. Zira bunu yaptığınızda neden biri bu kadar ucuz, diğeri bu kadar pahalı net bir şekilde tecrübe etmiş oluyorsunuz.

En başından zor deneyimler yaşamak yerine yüksek kalitede bir giriş yapmak isterseniz, ışığa harcayacağınız paradan pişman olmazsınız. Kameralar değişir ama ışık işe yaramaya devam eder. Elgato Ring Light hiç de ucuz olmayan ancak hayli kaliteli bir ürün. Kurulumla zaman harcamadığınız sabit bir canlı yayın ve video kayıt seti için en az alanla en çok verimi almanızı sağlıyor.

 

1999'da dergi editörü olarak başlayan yolculuk Technopat Genel Yayın Yönetmeni olarak devam ediyor. #Teknoloji #video #sosyalmedya #rpg #android #kahve sever. [email protected]