Anasayfa Haber Yeni Açık Kaynaklı Oyun Motoru: Open 3D Engine

Yeni Açık Kaynaklı Oyun Motoru: Open 3D Engine

Open 3D Engine

Amazon Lumberyard’ın yerini alan Open 3D Engine oyun motoru iddialı geliyor.

Amazon’un Lumberyard adını verdiği CryEngine tabanlı oyun motoru bir süredir kullanılabilir durumda. Öte yandan oyun motorunu kullanan pek fazla oyun bulunmuyor. Şirket son hamlesi ile bunu değiştirme yolunda önemli bir adım attı. Oyun motoru, bundan böyle Open 3D Engine (O3DE) adını alarak açık kaynaklı bir proje halini almış ve Open 3D Foundation’ın da bir parçası haline gelmiş durumda.

Linux Foundation tarafından yaratılan Open 3D Foundation’ın arkasında Adobe, Red Hat, AWS, Huawei, Intel, Backtrace.io, the International Game Developers Association, Niantic, Wargaming ve daha birçok isim yer alıyor. Apache 2.0 lisansı altındaki O3DE “yeni genişletilebilir bir 3B içerik düzenleyici, veri odaklı karakter animasyon sistemi ve düğüm tabanlı görsel komut dosyası oluşturma aracı” dahil olmak üzere birçok açıdan Lumberyard’dan farklı.

Geliştiriciler O3DE ile C++, LUA ve Python dahil olmak üzere çeşitli programlama dillerini kullanarak oyunlar ve simülasyonlar oluşturabilecek. O3DE, genel olarak animatörler, teknik sanatçılar, tasarımcılar ve yaratıcılar için çalışmak üzere geniş bir yerleşik araç seti sunuyor.

O3DE henüz resmi olarak piyasaya sürülmedi ancak bir geliştirici önizlemesi mevcut. Tam sürümün ise 2021 yılının sonlarında hazır olması planlanıyor.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.