Anasayfa Haber 2022 Yılında Nükleer Enerjili Kripto Santralleri Kurulabilir

2022 Yılında Nükleer Enerjili Kripto Santralleri Kurulabilir

Nükleer Santral

Yüksek enerji tüketimi ve çevre kirliliği gibi sorunlarla karşı karşıya gelen krip sektörü, önümüzdeki yıllarda nükleer enerjiye yönelebilir.

Kripto para madenciliği, özellikle enerji tüketimi ve çevre kirliği konusunda son dönemde önemli tartışmalara yol açtı. Kimi kişi ve kuruluşlar kripto madenciliğini savunurken, kimileri ise tamamen karşı çıkıyor. Son gelişmelere bakılırsa işin içine nükleer enerji santralleri de dahil olacak.

Data Center Dynamics, 2022 yılının ikinci çeyreğinde Talen Energy’nin nükleer enerjili bir madencilik operasyonu ve veri merkezi kurmayı planladığını bildirdi. Tamamlandığında ise 300 MW’a (megawatt) kadar güce ulaşılacak.

Gelen bilgilere göre bu tesis, Pennsylvania’daki Susquehanna Buharlı Elektrik İstasyonu’nun yanına inşa edilecek. Talen Energy, nihayetinde kapasitesini 1 GW (1 gigawatt) gibi devasa seviyelere çıkarabilir. Öyle ki bu kapasite aşamalar halinde artacak.

Aslına bakarsanız nükleer enerjiyle çalışan kripto madenciliği fikri ilk kez ortaya çıkmadı. Ukrayna Enerji Bakanlığı, Şubat ayında nükleer enerji temelli madenciliği gündeme getirmişti. Haziran ayında ise Miami başkanı, şehrin nükleer enerjisinin madenciliğe yönelmesi için çağrı yapmıştı.

Söz konusu bu işi daha çevre dostu halen getirmek olduğunda ise El Salvador, volkanla çalışan bir madencilik işletmesi kurmak istiyor. Bununla birlikte New York’taki bir hidroelektrik santrali, kârını artırmak için Bitcoin madenciliği yapmaya başladı.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.