Anasayfa Haber DRAM Fiyatlarındaki Artış Kademeli Olarak Normale Dönebilir

DRAM Fiyatlarındaki Artış Kademeli Olarak Normale Dönebilir

2021 yılındaki DRAM fiyatlarının artışı %30 seviyelerine varmıştı. Yeni araştırmaya göre üçüncü çeyrekte bu artışlar tek hanelere inecek.

Bellek tarafında araştırmalarıyla tanıdığımız TrendForce, üreticilerin fazla envantere sahip olması nedeniyle çeyrekten çeyreğe DRAM fiyat artışlarının dengelenmesini bekliyor. Bellek üreticilerinin ortalamanın üzerinde ürüne sahip olmasının nedeni ise yılın ilk yarısında mümkün oldukça bellek stoklamaları.

Araştırma firması, fiyatların üçüncü çeyrekte tüm segmentlerde artmasını bekliyor. Ancak bu artış ilk iki çeyrekteki kadar yüksek düzeyde ve hissedilir olmayacak.

Fiyatlarda artışın devam etmesi kötü bir haber olsa da, artış seviyesinin çift hanelerden tek hanelere inmesini olumlu şekilde yorumlayabiliriz. Zira fiyatlar en azından istikrar kazanmaya başlıyor ve olumlu bir tablo mevcut.

AMD CEO’su Lisa Su, yonga fiyatlarının yıl sonunda normale dönmeye başlayacağını söylemişti. Trendforce ise yılın son çeyreğinde DRAM arzının artmaya devam edeceğine inanıyor. Sonuç olarak, teknoloji meraklılarını iyi günler bekliyor diyebiliriz.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve insanlara yardımcı olmaktan mutluluk duyuyor.