Anasayfa Video Elgato FaceCam İncelemesi

Elgato FaceCam İncelemesi

Elgato FaceCam İncelemesi

Yeni nesil yayıncı kamerası Elgato FaceCam incelemesinde, YouTube ve Twitch canlı yayınları için özel olarak geliştirilen yeni nesil bu bilgisayar kamerasının bütün artı ve eksilerine yakından bakıyoruz…

Elgato FaceCam nedir? FaceCam, yeni nesil bir yayıncı web kamerası, USB üzerinden bilgisayara bağlayarak OBS ve bütün video görüşme yazılımlarına görüntü aktarabiliyor. Yayıncı ekipmanlarında uzman bir marka olan Elgato tarafından geliştirilen FaceCam, klasik webcam’lerden çok daha iyi bir görüntü kalitesi sağlamak için tasarlanmış. Hedef kitlesi Twitch ve YouTube yayını yapan yayıncılar.

Peki klasik webcam’lerden farkı ne? En büyük avantaj görüntü kalitesi. FaceCam, klasik internet kameralarından daha büyük bir algılayıcı, daha kaliteli bir lens ve daha çok ışık alan bir diyafram değeri sunuyor.

Elgato bir kamerada en önemli olan noktalara odaklanmış. Lens olarak 24 mm eşdeğer f2.4 diyaframlı, kaliteli cam ve geriye doğru oldukça geniş yapılı bir tasarım hazırlamış. Optik üzerine odaklanmaları ortaya çok iyi sonuçlar çıkartmış. Ayrıca yayıncılar için gecikmesiz bir aktarım sağlamak üzere işin elektronik kısmında da çalışılmış. İncelemede bütün artı ve eskilerine tek tek değineceğiz.

Bir Corsair markası olan Elgato, yayıncı ekipmanları üzerine uzmanlaşıyor. Yayıncı donanımı ve yazılımı çözümleri üreten firma doğrudan bizim iş alanımıza uygun ürünler ürettiği için bütün ekosistemi adım adım, ürün ürün inceliyoruz. Diğer incelemeleriniz:

Sony Starvis Sensör

FaceCam, webcamlere göre daha geniş sensörü ve optik kalitesiyle daha çok ışık alabiliyor dedik. Peki nasıl düşük ışıkta da görüntüyü kurtarabiliyor? Nasıl farklı koşullarda kaliteli bir görüntü sunuyor. Bunun için lensin arkasında Sony STARVIS sensör teknolojisi kullanılmış, profesyonel kameralara göre küçük, klasik webcamlere göre kat kat büyük bir algılayıcı var. Sensör ve optik kalite sayesinde toplantılar ve iş için ortamı iyi hazırlamadan bile düşük grenli bir kullanım mümkün. İyi bir ışıklandırmanız ve ortam hazırlığınız varsa bu bir artı oluyor ve profesyonel görünen bir video elde ediyorsunuz.

Odaklama Nasıl?

Ne mesafede kullanılmalı? En yakın 30 cm, en uzak 120 cm, yani 12-47 inç arası mesafe ideal, odaklı bir görüntü kalitesi sunuyor. Bundan yakın ya da uzakta durursanız siz bulanıklaşıyorsunuz. Elgato kameranın odağını bu sabit ayar sayesinde klasik webcam’lerde yaşanan sorunlardan kurtarmış. Klasik kameralarda siz hareket edince sizi takip etmeye çalışan odak, arada bir sizi bulanıklaştırır. Düşük ışıkta odak takibi daha gelişmiş ve pahalı bir tasarım gerektiriyor. FaceCam ile normal oturma mesafesindeyken hep odakta duruyorsunuz. Bu da çok stabil bir görüntü sunuyor. Odak gidip gelmiyor, odak nefes alması sorunları yaşanmıyor.

Lens Kalitesi

Elbette lens kalitesi burada önemli, Aspherical yani küresel olmayan lens yüzeyine, ek lensler ile kromatik bozulmayı engelleyen, kontrast, ton ve keskinlik, ışık geçirgenlik gibi önemli artılar sağlayan Low Dispersion Glass, 18 yansıma önleyici kaplama ile ışık huzmelerini engelleme, IR filtresi ile sensörü etkileyebilecek infrared ışıkları engelle özelliklerine sahip. Pahalı kamera lenslerindeki özellikleri minik bir paket yapmışlar diyebiliriz.

Burada bazı özellikler aslında lensin, bazıları sensörün, bazıları da ikisinin birbirine uygun ayarlanmasının etkisi. Bir kısmı da abartı, yani kromatik bozulmayı webcam formatındaki bir cihazdan yaptığınız yayında izleyicilerin anlaması çok zor. Bu daha ziyade fotoğraf makineleri ya da detay çekimler için önemli bir özellik ama listede kapsamlı olsun diye Elgato yer vermiş.

Kameranın içerisinde lens, sensör ve sensörün arkasında PCB’nin üzerinde dahili Flash hafıza ve soğutma plakası bulunuyor. Devamlı ve kesintisiz yayın için algılayıcının soğuması önemli. Klasik bilgisayar kameralarından daha büyük bir algılayıcı ve sıkıştırılmamış görüntü aktarımı için çalışan devreleri düşününce pasif soğutma için bir Heatsinl yani ısı dağıtıcı olması da doğal. Fan yok, ses yok, gerek de yok. Olsa da zaten üzerinde dahili bir mikrofon olmadığı için etkilemezdi.

Sıkıştırılmamış Görüntü ve USB Aktarımı

Sıkıştırılmamış 1080p 60 FPS videoyu bilgisayara USB 3.0 üzerinden aktarıyor. Kablosunun kameraya giren ucu Type-C, bilgisayara bağlanan ucu Type-A. Elgato burada USB Hub türü kullanımları tavsiye etmiyor. Yüksek veri akışının aksamaması için USB portunun iyi çalışan bir port olması gerekiyor. Bu açıdan USB portlarınız istikrarlı çalışmıyorsa FaceCam ya da benzeri USB üzerinden güç ve veri aktarımına bağlı cihazları almamalısınız.

Beraberinde gelen uzun kablo ile pek çok sistemde sorunsuz çalıştırsam da eski bir laptopta görüntünün donma sorunuyla karşılaştım. Laptopun portu normalde kaliteli ve harici depolama cihazlarıyla sorunsuz çalışan bir USB 3.0 portuydu. Elimdeki kısa GoPro kablosunu kullandığımda sorun ortadan kalktı. Yani USB portu bu iş için zayıf ya da istikrarsız bir laptopta uzun değil, kısa kablo kullanmalısınız. Benzeri şekilde eski bazı masaüstü bilgisayarların USB kontrolcüleri ve voltaj değerleri istikrarsız olduğu için bu güçlü kamerayı uzun kablo ile taktığınızda sorun yaşayabilirsiniz. Bunun sebebi kameranın yüksek miktarda veri aktarması. Benzeri sorunları USB üzerinden yüksek kaliteli görüntü aktarımında farklı cihazlarla da yaşadığımız oldu. Yani FaceCam’in bir arızası yok, mesele USB.

Camera Hub ve ISO Ölçümü

Elgato Camera Hub yazılımını kurmanızı tavsiye ederim. Kamera ortamdaki iso seviyesini burada gösteriyor, kendisi gerekli diyafram hızını ve iso değerini otomatik ayarlayabiliyor. Siz ışıklandırmayı bu değere bakarak kısıp açabiliyorsunuz.

Karşısına oturdunuz, görüntüyü zaten OBS’te istediğiniz gibi ayarlarsınız ancak Zoom gibi görüşme yazılımları için eğer isterseniz Camera Hub üzerinden görüş açısını daraltıp, dijital yakınlaştırma yapabiliyorsunuz. Standart FOV yani görüş açısı materyallerde 82 ancak yazılımda 83.2 derece. Ancak Camera Hub açıkken ve Preview yani ön izleme yaparken başka uygulama görüntü alamayabilir, benzer şekilde OBS’i önce açarsanız bu Preview görüntüsü kaybolabilir. Normal bir durum, değerlere Camera Hub’dan, görüntüye OBS’ten bakarsınız.

Daha fazla ayar sunması kesinlikle bir avantaj. Keskinleştirme uygulamak, karanlıkta kaldığınızda daha aydınlık hale getirmek, kontrast ve doygunluk ayarı yapmak görüntüyü ciddi derecede değiştiriyor. White Balance yani beyaz dengesi ile sarı/beyaz tonlarda görüntüyü ayarlayabilir ya da bunu da otomatikte bırakabilirsiniz.

İşleme ayarlarında Noise Reduction yani gürültü azaltma özelliği, 50 Hz ve 60 Hz Anti-Flicker ayarı da bulunuyor.

Kameranın çözünürlük ve kare hızı 1080p 60 FPS’ye kadar çıkabiliyor, 1080 30, 720 60 ve 30 ve daha düşük 540p 60 FPS ve 540p 30 FPS ayarlarınız da var. Oyun yayıncıları için 1080p 60 kare günümüzün standardı. 4K 60 FPS bir yayında bile 1080p 60 karelik bir yüz kamerası görüntüsü kötü durmayacaktır. Özellikle ekranın bir köşesine kendi görüntünüzü ufaltıp koyduğunuzda 1080p fazla bile kalıyor. Canlı yayında çözünürlükten çok ışık kalitesi, kontrast, sizin yayın mekanınızın özellikleri önem kazanıyor.

4K ve 60 FPS olmaması bir eksi mi? Şu an Logitech Brio 4K kamera da piyasada var ve çok iyi bir webcam. Onda da 4K 60 yok ancak 4K 30 ve 1080 60 gibi seçenekler var. Kesinlikle çok farklı kameralar, Brio toplantı ve genel kullanım için daha uygun, ancak çözünürlüğün düşük ışık performansına bir katkısı yok. Yayıncılar için FaceCam’in 1080p 60 FPS görüntü kalitesi daha iyi, zira sensör daha iyi. Onda da 4K için iyi bir USB portu gerekiyor, yoksa çözünürlük daha düşük alınabiliyor. Yine çok kapsamlı ayarları var ancak FaceCam optik değerler ve Camera Hub üzerinde daha fazla ayar ile günümüzde daha gelişmiş bir yayıncı kamerası.

Sonuç Değerlendirme

Elgato FaceCam günümüzün genel bilgisayar kullanıcısı için ideal web kamerası mı? Kesinlikle her kullanıcı için tasarlanmış genel maksatlı bir webcam değil. Özel bir ürün, tam olarak yayıncıların ihtiyaçlarına uygun bir donanım.

Yazılım özellikleri, güçlü USB portu gereksinimi, kameranın görüş açısı, odak değiştirip durmaması, optik değerleri yani her özelliği Streamer denilen yayıncılar için optimize bir tasarıma sahip. Elgato bütün diğer yayıncı araçlarında olduğu gibi tak/ayarları yap ve kaydet sonra da unut mantığında bir ürün geliştirmiş. Ayarları kameranın içine kaydedip başka bir bilgisayarda bile aynen kullanabiliyorsunuz.

En güçlü yanı optik görüntü kalitesi olan FaceCam, HDMI üzerinden bağlanmış Full Frame ya da APS-C bir aynasız kameranın yerini almıyor. Halen en iyi görüntü kalitesi için 1000 – 2000 dolarlık kameralar ve bir o kadar da lens yatırımı yapmak sizi ileriye taşıyor. Zaten Elgato, pro kamera kullanıcıları için de Camlink ürünlerini satıyor ve HDM’dan aldığı görüntüyü USB üzerinden OBS’e aktarma imkanı sunuyor. Bu açıdan müşteri portföyündeki insanlar için farklı fiyatlarda seçenekler sunduklarını söyleyebiliriz.

Öte yandan kullanıcıların büyük çoğunluğu için dev yatırımlar gerekli değil. Pek çok insan hali hazırda görüntü kalitesi pek de iyi olmayan, basit bir webcam kullanıyor; karmaşık donanım ve kurulumlar için bütçesi yok. Bu yüzden FaceCam tam ortada yer alıyor, webcam basitliğinde, görüntü kalitesi iyi ışıkla aynasız kameralara yaklaşabilen bir kamera olmuş. Elbette o seviyede değil ama harcadığınıza karşı aldığınız görüntü çok iyi.

Olay elbette sensör ve lensin ötesinde donanım ve yazılımda da bitiyor. Kamera size ortamdaki ISO değerini, canlı bir ön izlemeyi sunarken hem otomatik, hem manuel düzeltme seçenekleri sunuyor. Mozaikleşme engelleme, Shutter Speed yani perde hızı ile daha hızlı ya da yavaş hareketlerde ve farklı hızlarda değişik görünümler sağlama, siyah seviyelerini düzeltme, hata ve renk düzeltmeleri yapma, lens etkilerini görüntüde giderme gibi sayısız işlem gerçek zamanlı olarak yapılıyor. Özellikle de perde hızı ayarlama seçeneği size çok seri ve akıcı görünen hareketli bir görüntü sunmakta çok önemli bir ayar.

Elgato Stream Deck, Elgato Ring Light alıp bir de Elgato FaceCam taktığınızda basit, güçlü ve hızlı çalışmaya uygun yayın sistemlerinden birini elde ediyorsunuz. 2 güçlü USB bağlantısı, bir priz bağlantısı ve masada Ring Light ayağını bağlayacak kadar alan ile minimal bir düzende, hayatınızı zorlaştırmadan profesyonel kalitede yayın yapabiliyorsunuz.

Kameranın altındaki vida yuvası bu kurulumlarda, beraberinde gelen altlık da monitör üzerine kıyarken işe yarıyor. Laptop monitörü üzerinde dengeye oturtmak biraz daha zor ancak normal monitör genişliklerinde daha kolay. Ekosistem olarak Ring Light’ın ağır kameralarda çok iyi tutunmayan sıkıştırma vidasının eksisini de ortadan kaldırıyor. Hafif olduğu için 90 derece masa çekimini de odak derdi olmadan ve Ring Light gevşeyip düşmeden yapabilirsiniz. Bu da çizim yapma videosu paylaşanlar için güzel bir özellik.

Bilmeniz gereken en önemli noktalardan birisi Elgato FaceCam’in mikrofonsuz bir kamera olduğu gerçeği. Klasik webcamlerde mikrofon var. Elgato ürünü geliştirmeden önce araştırmalarında YouTube ve Twitch yayını yapanların ya Wave 3 gibi yayın mikrofonları, ya da kulaklık mikrofonu kullandığını görüyor. Bu yüzden hedef kitlenin kullanmadığı bir mikrofon koymaktan vazgeçiyor. Tasarımda gereksiz unsurları çıkartmak yararlıdır, ancak bu karar FaceCam’i “herkes için” ideal bir ürün olmaktan çıkartıyor. Genel kullanıcı kitlesi klasik ve hesaplı webcamlere bakabilir, yayıncılar da FaceCam’e.

Çok fazla ekipman üzerinde düşünmek yerine hızlı bir şekilde harekete geçmek ve iyi bir kalite elde etmek için Editör’ün Seçimi donanımlardan birisi diyebiliriz. Orta/iyi bir yayın sisteminiz, bir de mikrofon ile ışığınız varsa rahatlıkla yayına başlayabilir ve sistemlerinizi zamanla istediğiniz gibi geliştirebilirsiniz.

Artılar: Görüntü kalitesi, ortam iso ölçümü, yazılım desteği, kullanım kolaylığı.

Eksiler: Genel amaçlı kullanımda mikrofonu olmadığını unutmayın, USB portunuz sağlam olmalı her port ile düzgün çalışmayacaktır, otomatik ışık ayarları fazla aydınlık elle Exposure Compensation ayarlamanız gerekiyor.

1999'da dergi editörü olarak başlayan yolculuk Technopat Genel Yayın Yönetmeni olarak devam ediyor. #Teknoloji #video #sosyalmedya #rpg #android #kahve sever. [email protected]