Anasayfa Makale İncelemeler Monster Hunter Stories 2: Wings of Ruin İncelemesi

Monster Hunter Stories 2: Wings of Ruin İncelemesi

Oyun dünyasının en köklü markalarından biri olan Monster Hunter serisi yeni oyunlarıyla farklı platformlarda oyuncuları peşinden sürüklemeye devam ediyor. Switch’e özel gelen ana Monster Hunter oyunun ardından şimdiki durağımız ise harika bir JRPG deneyimi sunan Monster Hunter Stories 2 oluyor.

Oyuna başladığımızda yolculuğumuza başlamadan önce erkek veya kadın kahraman arasında seçim yapıyoruz. Oyuna başlamamızla birlikte köyümüzde devam eden bir festival, bir tür garip kırmızı aura tarafından kesintiye uğruyor. Kasabanızın etrafındaki okyanus kan kırmızısına dönüyor ve ormandan bir Rathalos sürüsü görülüyor.

Festival kesintiye uğrarken kabilenin şefi bunun kötüye işaret olduğunu söylüyor. Monster Riders’ın yeni bir üyesi olarak, neler olup bittiğini araştırmak da doğal olarak bize düşüyor. Küçük bir araştırmanın sonunda bunun kara kanatlı bir Rathalos’un sebep olabileceğini keşfediyor ve onu durdurmak için yola koyuluyoruz.

Ayrıca yolculuğunuz boyunca sizi izleyen bir gölge de sürekli olarak etrafınızdaki diğer kararterler tarafından size hatırlatılıyor. Kendisi de efsanevi bir avcı olan ve Red’ çok benzediğimiz ve kaderimizin bir olduğu çoğu kez bize hatırlatılıyor. Hikaye bazı noktalarda tahmin edilebilir olsa da, yavan olduğunu söylemek abartı olur. Oyun süresi olarak aslında ana hikayeyi 10 saat gibi bir sürede bitirebiliyorsunuz ve oyunun ikinci yarısında hikaye çok güzel açılıyor.

10 saat dediğime bakmayın siz. Bu bir JRPG oyunu. Ben 50 saatimi geride bıraktığımda oyunun yarısına gelmemiştim bile.

Savaş sistemi ise sıra tabanlı eş zamanlı savaşlar ile tipik Monster Hunter formülünden çok farklı. Savaş sırasında üç ayrı saldırınız var: güç, hız ve teknik. Eski Fire Emblem oyunlarına çok benzer şekilde, her biri diğerini yeniyor. Aslında taş, kağıt, makas oynuyorsunuz. Güç, tekniği, teknik hızı, hız da gücü yeniyor. Her canavarın hangisini tercih ettiğini bulmalı ve onlara karşı koymak için doğru saldırı tipine odaklanmalısınız. Bunun da ötesinde, kılıçlara, kör silahlara veya delici silahlara karşı zayıf olup olmadıklarını öğrenmeniz gerekiyor.

Ayrıca savaşırken yalnız değilsiniz; yanımda bizimle beraber savaşan canavar arkadaşlarımız da var. Oyun dünyasında bulduğunuz yumurtalardan çıkan bu canavarların hepsinin birincil odak noktası var. Bunlar hız, güç ve teknik gamı üzerinden ilerliyor ve savaş sırasında canavarlarınız arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Doğru canavar türünü seçer ve saldırırsanız, çifte saldırı için güçlerinizi birleştirebiliyorsunuz. Canavarınızın yanında yeterince uzun süre savaşırsanız savaş barını doldurarak ona binebilirsiniz. Bunu yaptığınızda canınız iyileşiyor ve rakibinize devasa hasar vermenize olanak tanıyan bir saldırı da yapabiliyorsunuz.

Dövüş, tipik Monster Hunter formülünden farklı olsa da, canavarların zayıflıkları ve güçlü yönleri ana oyunlarla örtüşüyor. Örneğin, Pukei Pukei’nin kuyruğunu tutmasına izin vermeniz, onun zehirli saldırılar kullanmasına izin verecektir. Paolumu’da delici saldırılar kullanmamak uçmasına izin verecek ve bu da sizi saldırılara açık konuma düşürecektir. O yüzden düşmanların parçalarını kırmak size daha fazla ganimet sağlarken, aynı zamanda düşmanların belli saldırılarının önünü kesebiliyor. Ek olarak savaşta yaptığınız her hamle sizin savaş sonu gaminetinizi etkiliyor. O yüzden başarılı bir iş çıkarıp “S” almaya bakmalısınız.

İşin içine ganimetler ve bu ganimetlere bağlı oluşturulan silah ve zırhlar girince sonsuz bir grind’ın da önü açılıyor. Aynı durum yanınızdaki canavar dostlarınız için de geçerli. Dış dünyada, içinde yumurta bulunan canavar inlerine giriyorsunuz. Bu inlerin bazıları nadir seviyede ve içlerinde nadir yumurtalar bulunuyor. Yumurtayı aldığınızda, köye geri dönüyor ve yumurtaları çatlatıyorsunuz. Hepsinin farklı reytingleri var ve ne kadar güçlülerse reytingleri de o kadar yüksek oluyor. Bunun da ötesinde, genleri bir canavardan diğerine aktarabilirsiniz. Bu, hemen hemen her yumurtanın bir şekilde sizin için bir değeri olacağı anlamına geliyor.

Eğer oyunu oynarken belli savaşlarda çok zorlanırsanız da Monster Hunter Stores 2’yi kooperatif olarak oynayabilirsiniz. Böylece zorlu bölgelerde oyunda çok ilerlemiş diğer oyunculardan güzel yardımlar alabilirsiniz.

Özet olarak yaklaşık 100 saatlik bir oyun süresiyle Monster Hunter Stories 2’yi bitirdim ve Nitendo Switch’in el modunda oyunu oynarken çok büyük keyif aldım. Eğer güzel, mekanikleri doğru işleyen bir JRPG arıyorsanız, kesinlikle tavsiye ediyorum.

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.