Anasayfa Haber Steam Deck’in M.2 2230 Boyutundaki SSD’si Yükseltmeye Açık Olabilir

Steam Deck’in M.2 2230 Boyutundaki SSD’si Yükseltmeye Açık Olabilir

Valve, taşınabilir oyun konsolu Steam Deck’in M.2 2230 form faktöründe NVMe SSD’ye sahip olacağını doğruladı. Şirket tarafından önerilmese de muhtemelen yükseltme yapmak mümkün olacak.

Kısa sürede oyuncuların ilgi odağı haline gelen Steam Deck, bildiğiniz üzere 64 GB, 256 GB ve 512 GB olmak üzere üç kapasite seçeneği sunuyor. Cihazın tanıtımından bu yana en çok akıllara gelen soru ise SSD sürücüsünün yükseltilme ihtimaliydi. Bu mümkün görünüyor ancak pek mantıklı olmayabilir.

Valve CEO’su Gabe Newell, kendisine gelen bazı e-postalara yanıt verdi. Hatta bu e-posta alışverişinden sonra Deck’in teknik özellikleri güncellendi ve kullanılan SSD türü güncellendi. Sonuç olarak M.2 yuvalı NVMe 2230 SSD’lerin kullanıldığı da doğrulanmış oldu. Resmi sayfaya göre bu SSD’ler, son kullanıcılar tarafından değiştirilmek üzere tasarlanmadı. Ancak muhtemelen değişim mümkün olacak.

Steam Deck Depolama SSD Özellikleri

M.2 2230 form faktörü, şu anda piyasada görebileceğimiz en küçük SSD’leri temsil ediyor. Bildiğiniz gibi piyasadaki cihazlarda genelde daha büyük SSD’ler kullanılıyor. Bu nedenle M.2 2230 boyutlarındaki NVMe SSD’lerin satışı fazlasıyla kısıtlı ve fiyatları hiç de makul değil.

Steam Deck satışları 2021 yılının sonlarına doğru başlayacak. Cihazın iç kısmını henüz kimse görmüş değil, ancak şimdiden konsolun donanımında değişimler yapmaya niyetli birçok insan var. Bu bağlamda SSD’nin kolaylıkla değiştirilmesi muhtemel görünüyor.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve insanlara yardımcı olmaktan mutluluk duyuyor.