Anasayfa Haber Automattic, Pocket Casts Uygulamasını Bünyesine Kattı

Automattic, Pocket Casts Uygulamasını Bünyesine Kattı

Automattic Pocket Casts

WordPress.com sahibi Automattic, Pocket Casts adlı popüler podcast uygulamasını satın aldı.

WordPress.com ve Tumblr sahibi Automattic, Pocket Casts adlı sevilen podcast uygulamasının yeni sahibi oldu. Duyuruda, bu satın almanın ne kadara gerçekleştiği konusunda ise herhangi bir ayrıntı verilmiyor ancak Automattic’in bir parçası olarak Pocket Casts’in en sevilen podcast’lerin keyfini çıkarmak için gereken özellikleri sağlamaya devam edeceği ifade ediliyor.

Pocket Casts 2010 yılında piyasaya sürüldü ve sekiz yıl sonra NPR’ye ve bir grup diğer kamu medya grubuna satıldı. Platform, 2019’da masaüstü uygulaması erişimi ve bağımsız bir Apple Watch uygulaması gibi özellikler için kullanıcılardan aylık abonelik ücreti alan Pocket Casts Plus adlı bir program aracılığıyla para kazanmaya başladı.

Pocket Casts, halka açık medya üyelerinin yönetim kurulunun oy vermesinin ardından ilk olarak Ocak ayında satışa çıktı. İndirmesi ücretsiz olan uygulama para kaybediyordu ve NPR’nin geçtiğimiz yıl 800.000 dolar kaybettiği bildirildi.

Spotify’ın sahip olduğu Anchor uygulaması, bu yıl Şubat ayında WordPress.com ile insanların blog gönderilerini birkaç tıklamayla sesli içeriğe dönüştürmesine olanak tanıyan bir ortaklık duyurmuştu. Böylece WordPress‘in blogcuların podcast’ler aracılığıyla iletişim kurmasına yardımcı olma konusundaki ilgisi ortaya çıkmıştı.

Şirketin Pocket Casts satın alımıyla bu vizyonu geliştirmeye devam edeceğini tahmin edebiliriz. Pocket Casts bir dinleme uygulaması olmasına rağmen, keşif özellikleri ve küratörlüğü ile de tanınıyor. Bu anlamda Automattic’in insanları WordPress kullanıcılarının içeriğine yönlendirmesi mümkün olabilecek.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.