Anasayfa Haber Mühendislik Örneği i9-12900K İşlemciler Karaborsada Satılıyor

Mühendislik Örneği i9-12900K İşlemciler Karaborsada Satılıyor

Intel 5G M.2 modem

12. nesil Alder Lake-S masaüstü işlemcilerin bazı örnekleri, henüz piyasaya çıkmadan uçuk fiyatlara satılmaya başladı.

Intel, henüz 12. nesil Alder Lake platformu için kesin bir çıkış tarihi vermese de, yeni işlemcilerin 2022 yılının başlarında piyasaya sürüleceği söyleniyor. Ancak son donanım sızıntılarıyla bilinen YuuKi_AnS‘ye göre bazı Alder Lake işlemcilerin mühendislik örnekleri şimdiden gizliden gizliye satılmaya başladı.

Özellikle Core i9-12900K modelinin kalifikasyon örnekleri 1100 ile 1200 dolar arasında alıcı buluyor. Satışların Çin’de yapıldığı söyleniyor ve söz konusu Çin olduğunda bu durum aslında pek de şaşırtıcı değil. Ek olarak, kalite örneği olarak da bilinen bu işlemcilerin, nihai olarak satışa çıkmadan önceki son CPU sürümleri olduğunu belirtelim. Üretim ortaklarına gönderilen bu çipler birçok testten geçiyor ve yapılan geri dönüşlere göre geliştirmeler yapılıyor.

Görünüşe bakılırsa gizli satıcılar, Alder Lake örneklerini toplu olarak satmaya çalışıyor ve minimum siparişin 100 adet olduğu belirtilmiş. Kaynağa göre bu satıcıların Alder Lake anakartlarını satmaya pek niyetleri yok. Bildiğiniz gibi yeni platformda LGA1700 CPU soketine geçiş yapılacak.

Core i9-12900K, sekiz Golden Cove çekirdeği ve sekiz Gracemont çekirdeğiyle birlikte toplam 16 CPU çekirdeği barındırıyor. Bunun yanında 30 MB L3 önbellek boyutuna sahip. Amiral gemisi modelde yüksek performanslı Golden Cove çekirdekleri 5.3 GHz frekans hızlarına erişebilecekler. Gracemont verimlilik çekirdekleri ise maksimum 3.9 GHz seviyesini görecek.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve insanlara yardımcı olmaktan mutluluk duyuyor.