Anasayfa Haber NVIDIA, RTX ve DLSS Teknolojisini ARM Platformuna Taşıyor

NVIDIA, RTX ve DLSS Teknolojisini ARM Platformuna Taşıyor

MediaTek’in de desteğiyle birlikte RTX ve DLSS gibi önemli teknolojiler, gelecekte ARM mimarisi üzerine inşa edilen çiplerde kullanılacak.

Hem donanım hem yazılım alanlarında başarılı işlere imza atan NVIDIA, ARM’yi bünyesine katarak büyük bir adım atmıştı. Teknoloji devi şimdi ise RTX ve DLSS teknolojilerini ARM tabanlı sistemlere taşıyacağını duyurdu.

MediaTek’in Akıllı Multimedya İş Birimi genel müdürü PC Tseng, “RTX, son yirmi yılda PC oyunları açısından en çığır açan teknolojidir” dedi. Tayvan merkezli olan ve ARM tabanlı işlemciler üreten şirket, Apple M1 veya Qualcomm Compute Platforms gibi PC platformlarını güçlendireceğini düşündüğü Kompanio 1200 adlı yeni bir ARM tabanlı PC işlemcisi geliştirdi.

Yeşil takım, yeni MediaTek işlemcisiyle birlikte bir sunum yaptı ve gelecekte neler olacağına dair sinyaller verdi. PC sektörünün kapsamında x86 platformundan sonra ARM mimasiyle oyun oynamanın temelleri atılıyor diyebiliriz.

Bildiğiniz üzere Apple ve ürettikleri M1 SoC ile birlikte ARM dünyasında grafik performansı açısından önemli gelişmeler yaşanmıştı. İşin içine NVIDIA da dahil olduğuna göre artık farklı yenilikler göreceğiz.

NVIDIA, ARM on RTX ve DLSS’nin iki demosunu yayınlamaya hazırlanıyor. İlk demo, ışın izlemeli yansımalar ve DLSS ile desteklenen, ARM tabanlı Linux üzerinde çalışan Wolfenstein: Young Blood oyununu içerecek. İkincisi ise Fransa’da ışın izlemeli bir kentsel sahneyi betimleyen “The Bistro” isimli RTX tabanlı bir teknoloji demosu olacak.

NVIDIA, Linux için RTX yazılım geliştirici kitlerini DLSS, RTX doğrudan aydınlatma, RTX global aydınlatma, yapay zeka ile hızlandırılmış gürültü giderme ve ışın izlemeli uygulamalar için bir bellek yönetimi optimizasyonu olan RTX Memory Utility’i içerecek şekilde genişletti.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve insanlara yardımcı olmaktan mutluluk duyuyor.