Anasayfa Haber Tencent, Sumo Oyun Stüdyosunu Satın Alıyor

Tencent, Sumo Oyun Stüdyosunu Satın Alıyor

Tencent Sumo

Tencent, Little Big Planet 3 geliştiricisi Sumo Group stüdyosunu satın alma yolunda.

Çin merkezli internet devi Tencent tarafından LittleBigPlanet 3 ve Crackdown 3 gibi oyunların arkasındaki İngiliz geliştiricisi Sumo Group tamamen satın alınmak isteniyor. Tencent halihazırda yüzde 8.75 hisseye sahip olduğu stüdyo için hisse başına 513 peni teklif ediyor ve bunun değeri 990 milyon sterlin ya da başka bir deyişle 1,26 milyar dolar.

Halihazırda dünyanın en büyük oyun şirketi olan Tencent, League of Legends stüdyosu Riot Games’in sahibi konumunda ve Epic Games, Activision Blizzard, Ubisoft, Bluehole, Paradox Interactive, Supercell, Grinding Gear Games ve Yager’ın yanı sıra sohbet platformu gibi birçok yayıncıda finansal hisseye sahip. Şirke Şubat ayında DayZ geliştiricisi Bohemia Interactive’de de azınlık pozisyonu elde etti.

Sumo, her ikisi de Sony tarafından yayınlanan LittleBigPlanet 3’ün yanı sıra, Hitman 2’nin ardındaki isimdi. Ayrıca Sumo, İngiltere merkezli indie geliştirici The Chinese Room’un da sahibi. Şubat ayında stüdyo Polonya’nın PixelAnt Games’ini de 250.000 sterlin karşılığında satın aldı.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.