Anasayfa Haber Windows 11’in DirectStorage Özelliği Windows 10’a Geliyor

Windows 11’in DirectStorage Özelliği Windows 10’a Geliyor

Windows 11 ile birlikte bilgisayarlarda kullanılacak olan DirectStorage teknolojisi, çok daha fazla oyuncuya ulaşabilmesi için Windows 10 ile uyumlu olacak.

Daha önce detaylarından bahsettiğimiz DirectStorage, Windows 11’e gelen en önemli özelliklerden biriydi ve bu işletim sistemine özel olacağı açıklanmıştı. Güncel gelişmelere bakarsak Microsoft karar değiştirmiş gibi duruyor.

Microsoft’un oyun bölümü başkan yardımcısı Sarah Bond, “oyun için şimdiye kadarki en iyi Windows” adında bir makale yayınlamıştı. Bu bağlamda DirectStorage teknolojisinin “yalnızca Windows 11’de kullanılabileceği” açıkça belirtiliyor.

Ancak DirectStorage API’sinin geliştirici önizlemesinin duyurulduğu yeni tarihli DirectX Blog gönderisine bakarsak işler çok daha farklı olabilir. Hassan Uraizee, yazısında yazılım geliştirme kitinin 1909 ve sonraki sürümlerden itibaren Windows 10 ile uyumlu olacağını açıkladı.

“Microsoft, oyun geliştiricileri yeni bir API’yi benimsediklerinde mümkün olduğunca çok oyuncuya ulaşmalarını sağlamakta kararlıdır. Dolayısıyla, DirectStorage SDK (yazılım geliştirici kiti) ile geliştirilen oyunlar Windows 10 sürüm 1909 ve üstü ile uyumlu olacak; aynı DirectX 12 Agility SDK’da olduğu gibi.”

DirectStorage teknolojisiyle birlikte oyun yükleme sürelerinin ve gecikme sürelerinin minimuma indirilmesi hedefleniyor. NVMe SSD’lerle uyumlu çalışan DirectStorage API, aynı zamanda CPU kullanımını da azaltarak sistem performansını iyileştirecek.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve insanlara yardımcı olmaktan mutluluk duyuyor.