Anasayfa Video Keenetic Hero DSL Modem İncelemesi

Keenetic Hero DSL Modem İncelemesi

DSL teknolojisinin uç noktasında aslında 300 Mbps hıza ulaşmak mümkün. Bu teknolojinin adı VDSL 35b Supervectoring. İncelediğimiz Keenetic Hero DSL AC1300 Gigabit MU-MIMO VDSL/ADSL modem de hem klasik DSL teknolojilerini, hem de bu uç noktayı destekleyen bir modem ve router. Tek özelliği bu değil, daha gelişmiş donanım ve çok gelişmiş yazılım özelliklerine sahip.

Daha önce incelediğimiz çok hesaplı Keenetic modellerinde 100 Mbps Ethernet portları vardı, burada ise 1 Gbps portlar mevcut. 5 Adet 1 Gbps port sayesinde hem cihaza bir diğer interneti ethernetten vermek, hem de farklı cihazlara çok hızlı ve istikrarlı kablolu bağlantı yapmak mümkün.

Kablosuz ağda ise 2.4 GHz bandında 400 Mbps kablosuz bağlantı, 5 Gbps hattında 867 Mbps sunabiliyor. Yani uzaktaki bir cihaza 2.4 ile erişebilir, yakındakilere 5 GHz üzerinden 4K video aktarımı bile yapabilirsiniz. 4 Adet 5 dbi yüksek kazançlı ve yönlendirilebilir anteni var.

Amazon Fiyatı İçin Tıklayınız

Arkasında askı için gerekli vida yuvaları var, yani duvara asabilir ya da bir rafa, masaya koyabilirsiniz. Üzerinde biri 2.0 biri 3.0 iki adet USB Type-A portu var, yani indirme için ya da dosyaları harici diskten ağa paylaştırmak için de kullanılabilir. Kişisel bulut, Torrent, FTP sunucu, yazıcı sunucu gibi seçenekleriniz var.

Bu işlemleri yapabilmesi için çift çekirdekli ve 900 MHz frekansında bir işlemcisi var. Ancak Keenetic’in esas güçlü yanı içerisindeki modüler yazılım sistemi. Modül modül özellik ekleyip çıkartabiliyorsunuz. Gelişmiş Router özelliklerine modem özelliklerinden sonra dönüp detaylıca değineceğiz.

Modem Kurulumu ve Kullanımı

Modem olarak klasik bir VDSL hattı üzerinde kurup kullandığımızda hattımızın maksimum hızına ulaştık. Ne yazık ki ofiste şu an Supervectoring yani 300 Mbps destekli bir VDSL değil, diğer internet hatlarına yedek olarak çalışan bir 70 Mbps VDSL aboneliği var. Servis sağlayıcının Supervectoring sunabilmesi için DSLAM güncellemesi yapması gerekiyor.

Ancak iyi yanından bakarsak bu hat çok da istikrarlı değil, yani sık sık sinyal sorunu yaşanıyor. Diyeceksiniz nesi iyi? Sorun yaşıyormuşsunuz? Test için iyi, farklı modemleri takıp ayarlara bakma imkanımız oluyor. Yorumlarda görüyoruz ki çoğu kullanıcı hattından ve hat değerlerinden şikayetçi, bizim de benzer durumda olan bir hattımız olunca kullanıcıdan kullanıcıya yardımcı olma şansımız oluyor. Keenetic Hero DSL modelinde de SNR Margin yapılandırması var.

SNR Margin yapılandırması hattaki sinyal değerlerine göre kendi belirlediğimiz ayarlarla hızımızı değiştirmemize imkan sağlıyor. Sinyal çok mu iyi? Margin ayarlarını değiştirip biraz daha fazla hız alabiliyoruz. Sinyal çok mu kötü? Yine ayar yapıyoruz ama bu sefer tam tersi yönde, hızımızı bilerek düşürüyoruz. Deli miyiz? Hayır, internetin lazım olduğu anda maksimum hızı düşürsek de bağlı kalmasını sağlıyoruz. Yani sorun yaşadığımız durumların en azından bir kısmında internet bağlantısı sağlıyoruz.

Bunu hız testiyle de doğruladık, varsayılan ayarlarda maksimum hat hızımızı aldık. Biraz daha zorlayıp az üzerine çıkabildik. Sonra sinyal değişikliği ile bağlantı hızımızı kıstık. Pek fazla ayar bilmeseniz bile Türkiye internetinde bu modemi alıp, bu ayarı öğrenmek işinize yarayacaktır.

“Ya ben bu işi çözemiyorum arkadaş!” şeklinde isyan ettiğiniz durumlar için de daha detaylı bir çözüm yolu var. İnternet aboneliği aldığınız firmanın dedikleri doğru mu, değil mi anlamak için rapor sistemini kullanabiliyorsunuz. Keenetic hat analizi yapıp rapor oluşturma, bunu indirme ve gerekli ayarları yaparsanız Keenetic mühendisleriyle paylaşma seçenekleri sunuyor. Belirli bölge altyapılarında rastlanabilecek sorunlar için kalıcı çözümler geliştirilmesinin önünü açıyor diyebiliriz. Servis sağlayıcı düzeltmiyorsa ama Keenetic tarafından yazılımda yapılabilecek bir şey varsa da güncelleme geliştiriliyor.

Güncellemeleri otomatik alma seçeneğini açmanızı tavsiye ederiz. Yazılım güncellemede cihazın içerisinde iki imaj var. Bu da hatalı bir güncellemede cihazın servislik olmadan, eski yazılımı kendi içinden kurtarmasını sağlıyor. Ayrıca normal dağıtım kanalı haricinde bu işin meraklıları ya da beklemek istemeyenler için geliştirici sürüm dağıtımlarını da seçebiliyorsunuz.

Router Özellikleri

Keenetic sistemindeki bütün cihazlar modüler kullanım özelliklerine sahip. Ucuz bir modem olarak aldığınız giriş seviyesi ürünü atmanıza ya da satmanıza gerek yok. Modunu değiştirip Mesh yapıda bir ağ dağıtıcı, genişletici olarak kullanabilirsiniz. Yani Hero gibi daha güçlü modem router alınca, eskisini yanına yardımcı olarak verme imkanınız var.

Mesh desteği ile aynı kablosuz ağ ismi, kimliği kullanan ve pek çok farklı odaya, kata, bölüme dağıtılmış ağ cihazlarını tak/çalıştır şekilde kullanmak mümkün. Burada esas olay sizin hareket eden robot ya da telefonlarınızın kablosuz ağdan kopmadan bütün Mesh ile örülü mekanda gezebilmesi, otomatik olarak ve kopma olmadan ağda yakındaki Mesh düğümüne bağlanması. Ayarlar altından bağlantıda öncelikle 2.4 mü yoksa 5 GHz mi tercih edilecek gibi detaylı değişiklikler yapabilir, ya da otomatikte bırakabilirsiniz.

Sonuç Değerlendirmesi

Keenetic Hero DSL modeli oldukça iyi özelliklere sahip, sadece bir modem olarak değil, Router olarak da alınabilecek bir ürün. Portları, kablosuz gücü ve istikrarı oldukça başarılı. Sade tasarımına karşın antenleri kaliteli. MU–MIMO, Beamforming ve alt teknolojiler ile oldukça modern. Cihazdan bağımsız olarak esas güçlü yanı yazılım güncelleme ve ayarları olan Keenetic platformunda, asimetrik hız sınırlandırma, kolay port açma, ağda ne olup bittiğini rahatça anlama, gereksiz gördüğünüz yazılım modüllerini kaldırma özgürlüğünüz var.

Tercih yaparken 35b ile Supervectoring kullanmayacak olsanız bile iyi bir ürün. Omni DLS giriş seviyesi, Extra DSL genel olarak çoğu kullanıcı için yeterli, Hero DSL daha fazlasını isteyen ev ve ofisler için ideal bir ürün. Daha üstte konumlanan ve 9 ethernet portu sunan, 2×2 MU-MIMO yerine 4×4 MU-MIMO sunan bir de abisi var, o da Peak DSL. Adım adım bütün ekosistemi inceliyoruz. Her bir ürün kendi segmentinde iyi iş çıkartıyor. Ancak Hero ve Peak özellikle Airtime Fairness ve Beamforming yanında daha hızlı kablosuz ağ, daha hızlı portlar ile biraz daha pro kullanıcılara ve çok cihazlı ofislere daha iyi performans sunacaktır.

VDSL2/ADSL2+ teknolojisiyle bağlantı kuranlar için son yazılım güncellemeleri ve bilgi, destek materyali konusundaki gelişmelerle birlikte Keenetic Hero DSL KN-2410’u rahatlıkla tavsiye edebiliriz. Ancak servis sağlayıcı modemi kullanmak zorunda olan, ya da modem değil sadece gelişmiş Router özellikleri arayanlar Keenetic Giga KN-1010 modelini tercih edebilirler. Giga’nın içerisinde modem olmadığı için kullanacağınız diğer aynı özellikleri 200 TL civarı daha ucuza alabilirsiniz. Ancak modem de lazımsa ayrı ayrı almak yerine Hero modeli daha mantıklı olacaktır.

 

1999'da dergi editörü olarak başlayan yolculuk Technopat Genel Yayın Yönetmeni olarak devam ediyor. #Teknoloji #video #sosyalmedya #rpg #android #kahve sever. [email protected]