Anasayfa Haber Steam Deck ile Hafıza Kartından Oyun Oynamak Mümkün Olacak

Steam Deck ile Hafıza Kartından Oyun Oynamak Mümkün Olacak

Bildiğiniz gibi microSD kartların aktarım hızı oldukça sınırlı. Ancak Valve mühendisine göre Steam Deck ile hafı kartından rahatlıkla oyun oynanabilir.

Valve, geçen hafta Nintendo Switch benzeri taşınabilir oyun konsolu olan Steam Deck‘i oyuncuların beğenisine sunmuştu. Bu konsolun fiyatı 399 dolardan başlıyor lakin yalnızca 64 GB dahili depolama alanı sunulacak. En pahalı sürüm ise 512 GB kapasite sunuyor ve fiyat 649 dolara çıkıyor.

512 GB’lık depolama küçümsenemez lakin günümüz oyunlarını göz önüne aldığımızda o kadar da yüksek bir alan sayılmaz. Neyse ki Steam Deck’in tüm sürümleri ayrıca genişletilmiş depolama için bir microSD kart yuvasına sahip olacak. Peki oyunları hafıza kartından çalıştırmak mümkün mü?

Bu soru kısa bir süre önce Valve mühendisi Lawrence Yang‘a soruldu. Yang, oyunların dahili depolamadan daha hızlı yükleneceğini doğruladı, ancak SD kartın da bu noktada kullanılabilir olduğunu söyledi. Valve mühendisi, IGN’nin Steam Deck için hazırladığı demo videosuına atıfta bulunarak “IGN geldiğinde, denedikleri tüm oyunlar bir microSD kartla oynandı” diye ekledi.

Bu arada hatırlatalım. Deck içerisinde M.2 2230 form faktöründe NVMe SSD’ler yer alıyor. Valve önermese de muhtemelen bu sürücüleri değiştiren oyunseverler olacak.

Bildiğiniz gibi Steam Deck’in ön siparişleri alınmaya başladı ve talebin bir hayli yüksek olduğu görülüyor. Bunu fark eden karaborsacılar ise konsolları şimdiden 4000-5000 dolar gibi fiyatlarla satışa çıkarmaya başlamıştı.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve insanlara yardımcı olmaktan mutluluk duyuyor.