Anasayfa Haber Avrupa Birliği, Özel Kripto Transferlerini ve Cüzdanları Kısıtlayacak

Avrupa Birliği, Özel Kripto Transferlerini ve Cüzdanları Kısıtlayacak

Avrupa Komisyonu’nun hedefi, kripto kullanarak kara para aklayan ve terörizmin finansmanını sağlayan faaliyetleri önlemek.

Kripto paralar, anonim yapısı nedeniyle uzun bir süredir kara para aklama ve diğer mali suçlarla ilişkilendiriliyor. Kullanıcılar kripto varlık transferlerini takip edebiliyor, ancak transferi gerçekleştiren ve alıcı her zaman anonim olarak kalıyor. Avrupa Komisyonu ise bununla mücadele etmek için anonim kripto transferleri ve cüzdanlar konusunda yenilikler yapmayı planlıyor.

Bu hafta komisyonda sunulan öneriler, kara para aklama ve terörizm finansmanıyla mücadele kurallarını kapsıyor. Bu bağlamda AB vatandaşlarının ve AB’nin mali sisteminin korunması amaçlanıyor.

Avrupa Komisyonu’nun paketi dört tekliften oluşuyor:

  • Kara para aklama ve terörizm finansmanıyla mücadele otoritesinin oluşturulması.
  • Müşteri Durum Tespiti ve Menfaat Sahipliği alanlarını etkileyen yeni kuralların uygulanması.
  • Mevcut 2015/849/EU Direktifinin ulusal denetçileri ve Mali İstihbaratı kapsayan yeni kurallarla güncellenmesi.
  • Kripto varlık transferlerini izlemek için 2015 Fon Transferleri Yönetmeliğinin revizyonu.

Bu önerilerin çoğu büyük şirketlere yönelik, ancak bazıları genel olarak halka açık kripto varlıklarını da etkiliyor. Ayrıca kripto hizmet sağlayıcıları, müşterileri üzerinde durum tespiti yapmakla yükümlü olacak. En önemlisi ise tüm transferlerin kaynaktan hedefe kadar tamamen izlenebilir olması sağlanacak.

Bunun yanında kripto transferleri gerçekleştiren hizmet sahipleri, göndericinin adını, hesap numarasını, adresini, belge numarasını, kimliğini ve doğum tarihi/yerini talep edecek. Ek olarak transferin gerçekleşeceği kişinin de bazı bilgileri tutulacak.

Önerinin yasalaşmadan önce Avrupa Parlamentosu ve AB üye ülkeleri tarafından kabul edilmesi gerekiyor. Bu noktada sürecin tamamlanması iki yılı bulabilir.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.