Anasayfa Haber Mod Geliştiricileri, VR Oyunlarına FSR Teknolojisi Eklemeyi Başardı

Mod Geliştiricileri, VR Oyunlarına FSR Teknolojisi Eklemeyi Başardı

AMD FidelityFX Super Resolution teknolojisini destekleyen oyunlar

AMD FSR teknolojisinin en iyi yanı, tamamen açık kaynaklı olması. Bu da mod geliştiricilerinin oyunlar için FSR desteği getirmesine yarıyor.

AMD’nin FidelityFX Super Resolution teknolojisinin tüm dosyaları kısa bir zaman önce herkesin ulaşabileceği şekilde GPUOpen’da paylaşılmıştı. Bildiğiniz gibi bu teknoloji yalnızca AMD değil, NVIDIA ve hatta Intel markalı GPU’larda da kullanılabiliyor.

Bir mod yapımcısı ise AMD’nin FidelityFX Süper Çözünürlük (FSR) teknolojisini SteamVR’a dahil etti. Bu olay, desteklenen VR oyunlarında görüntü kalitesi korunurken kare hızlarının yükselmesine olanak sağlıyor. Öte yandan NVIDIA’nın DLSS 2.1 teknolojisiyle birlikte bazı VR gözlükler için destek sağlandığını ekleyelim.

Mod geliştiricileri hatta GTA V’e FidelityFX Super Resolution desteği eklediler ve neticede tüm VR oyunları bundan faydalanabiliyor. Fholger, Skyrim VR ve Fallout 4 VR‘de yan yana karşılaştırmalarla modun neler sunabileceğini gösteriyor. Ayrıca çözünürlüğün nasıl ayarlanacağı, FSR’nin kullanması gereken ölçek faktörü ve uygulanacak netlik miktarı da dahil olmak üzere, yapılandırma dosyalarını kullanarak modu kendi ihtiyaçlarınıza göre nasıl ayarlayacağınızı açıklıyor.

Open VR kullanan ve DirectX 11 üzerinde çalışan herhangi bir oyun, temelde değiştirilmiş bir DLL dosyasının oyun dizinine kopyalanmasıyla gereken modları çalıştırabiliyor. Ayrıca Unity ve Unreal 4 oyunlarıyla da uyumlu. Nihayetinde, mod geliştiricileri bu tür şeyleri başardıysa oyun geliştiricilerinin bu teknolojiyi çok daha verimli şekilde ve birçok oyunda kullanmasını bekleyebiliriz.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.