Anasayfa Haber Valve: Steam Deck, Tüm Steam Oyunlarını Oynatabiliyor

Valve: Steam Deck, Tüm Steam Oyunlarını Oynatabiliyor

Şirkete göre Steam Deck ile hedeflenen performans ölçütü,1280×800 çözünürlükte 30 FPS. Bu doğrultuda cihazın tüm Steam oyunlarını oynatabildiği resmen doğrulandı.

Valve’ın yeni taşınabilir oyun konsolu Steam Deck, tanıtıldığı günden beri herkesin ilgi odağında kalmaya devam ediyor. Yeni konsolun en dikkat çekici yanı ise cihaza farklı işletim sistemleri kurulabilmesi diyebiliriz. Bu cihaza Windows veya Linux işletim sistemlerini kurmamız mümkün olacak. Bununla birlikte birçok farklı yazılım, hatta Epic Games veya Ubisoft gibi farklı oyun platformları kullanılabilir.

Öte yandan cihazın sunacağı performans da bir hayli merak ediliyor. Konsolun üreticisi Valve, yakın zamanda IGN ile bir röportaj yaptı ve bu konuda umut verici şeyler söyledi. Hatta tam açıklama şu şekilde:

“Oynanabilir olmasını istediğimiz tüm oyunlar ve hatta tüm Steam kütüphanesi orada. Henüz bu cihazın kaldıramayacağı bir şey bulamadık.”

Valve tarafından belirtilen performans hedefi, cihazın doğal çözünürlüğü olan 1280×800’de 30 FPS ve bu hedefe tüm yeni ve eski oyunlarda ulaşıldı.

Taşınabilir el konsolunun donanımına bir daha bakalım. İşlemci tarafında AMD tarafından üretilen dört çekirdekli Zen 2 yongayı görüyoruz. Kullanılan SoC (yongada sistem) içerisinde ayrıca RDNA 2 grafik mimarisini temel alan bir GPU yer alıyor. Bellek tarafında ise 16 GB kapasiteli LPDDR5 bellekler tercih edilmiş.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.