Anasayfa Haber Facebook, Bulut Oyunlarını Apple Cihazlara Getiriyor

Facebook, Bulut Oyunlarını Apple Cihazlara Getiriyor

facebook gaming app store

Facebook, geliştirdiği web uygulaması ile bulut oyunlarını Apple’da kullanılabilir hale getirdi.

Facebook, insanların ana ekranlarına yerel bir uygulama gibi ekleyebilecekleri bir web uygulaması aracılığıyla yeni ortaya çıkan bulut oyun hizmetini iPhone’lara ve iPad’lere getiriyor. Yeni uygulama, Solitaire gibi basit web oyunlarını oynamaya ve yarış oyunları gibi grafik açısından daha yoğun olan oyunları yayınlamaya izin veriyor.

Apple’ın kuralları nedeniyle, Facebook gibi üçüncü taraf geliştiricilerin uygulama kullanıcılarını Apple’a ait olmayan satın alma mekanizmalarına sahip web sitelerinde yönlendirmeleri yasak. Bu nedenle, kullanıcıların yeni hizmetten nasıl yararlanacağı merak konusu. Öyle ki bu durum yalnızca Facebook ile yaşanan bir durum da değil. Hatırlayacağımız üzere Apple’ın iOS ödemeleri üzerindeki tutumunu şiddetle protesto eden Epic gibi diğer oyun şirketleri de bu noktada Apple ile sorun yaşamıştı. Facebook’un web oyunları kitaplığının oyun içi satın alımları kabul etmek için Facebook Pay adlı özel ödeme sistemini kullanıyor olması, Apple ile Facebook’un mevcut sorunla karşı karşıya kalmalarına neden olabilir.

Facebook Gaming

Facebook’un oyun platformunu web üzerinden iOS’a getirme kararı, kendi bulut oyun hizmetlerinin App Store’da da bulunması için Progresif Web Uygulamaları veya PWA’lar da yayınlayan Amazon ve Microsoft’un yaklaşımlarına oldukça benzer şekilde ilerliyor. Geçtiğimiz yıl Apple, oyunları iOS için bağımsız bir uygulamaya koyma girişimini engellediğinde ve alternatiflere bakacağını belirttiğinde Facebook tepki göstermişti. Bu tepkinin üzerine Apple, bulut tabanlı oyunlar uygulama olarak ayrı ayrı incelenmek üzere App Store’a gönderildikleri sürece izin verecek şekilde kurallarını düzenledi.

Son olarak Facebook’un bulut oyunlarına şu anda ABD, Kanada ve Meksika’nın bazı bölgelerinde erişilebildiğini ancak oyunların erişilebilirliğinin gün geçtikçe arttığını ve HTM oyunlarına başka bölgelerden de erişilebildiğini belirtelim.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi