Anasayfa Haber Sony, Daha Hafif PS5 Modellerini Piyasaya Sürüyor

Sony, Daha Hafif PS5 Modellerini Piyasaya Sürüyor

PS5 Sistem Güncellemesi 20.02-02.50.00

Sessiz sedasız ön siparişe çıkarılan PS5 Digital Edition’lar, önceki konsollara göre tam 300 gram daha hafif.

Sony, PlayStation 5 Digital Edition oyun konsolunun önceki sürümden önemli ölçüde daha hafif olan yeni bir sürümü için ön sipariş almaya başladı. Ancak bu siparişler şu an için sadece Japonya’ya özel görünüyor.

Şirketin üzerinde değişiklikler yapmış olduğu Digital Edition versiyonu, orijinalinden 300 gram daha hafif ve 3.6 kilogram ağırlığa sahip. “CFI-1100B01” koduna sahip yeni modelde ayrıca cihaza dikey bir stand takmanın farklı bir yolu var. Bunun dışında konsolun boyutları ve diğer teknik özellikleri birebir aynı.

Konsol üreticileri, kimi zaman konsollarını zararına satabiliyor ve donanım maliyetlerini düşürmek oldukça önemli. 300 gramlık ağırlık kaybı, Sony’nin PS5 Digital Edition’ı yeniden tasarladığını gösteriyor. Ancak bu noktada nasıl bir değişim yapıldığı henüz bilinmiyor. Nitekim 300 gram ağırlık azımsanmayacak boyutta.

Japonya menşeili şirketin, çipin güç tüketimini azaltması ve daha hafif bir soğutma sistemi için farklı bir güç kaynağı kullanmış olabileceği söyleniyor. Neticesinde ise SoC’in güç dağılımı optimize edilmiş olabilir. Bunun dışında konsolun iç tasarımında bazı değişimlerin yapılması muhtemel ve böylelikle bazı bileşenlerin ağırlığı azalabilir.

Bu arada PS5 Digital Edition’ın ABD PlayStation mağazasında tükendiğini belirtelim. Bu sürüm ilk olarak Japonya’da satılacak ancak sonrasında farklı bölgelere yayılabilir.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.