Anasayfa Haber Çinli Şirketten 7.500 MB/sn Hıza Ulaşan PCIe 4.0 SSD: AN4

Çinli Şirketten 7.500 MB/sn Hıza Ulaşan PCIe 4.0 SSD: AN4

Çin Asgard PCIe4.0 SSD

Bellek üreticisi Asgard, üst düzey SSD’lerle boy ölçüşebilecek yeni bir SSD geliştirmeyi başardı.

Çin kaynaklı Asgard, şirketin PCIe 4.0 arayüzünü kullanan ilk SSD’sini piyasaya sürdü. AN4 isimli yeni SSD, şu anda piyasada bulunan en üst düzey SSD’lerin bazılarına kafa tutuyor.

AN4, Innogrit’in IG5236 Rainier denetleyicisine ve YMTC’nin 128 katmanlı 3D TLC (üç hücreli) NAND yongalarına ev sahipliği yapıyor. YMTC, 128 katmanlı TLC NAND yongalarını Xtacking 2.0 teknolojisi ile üretiyor. Bu süreçte ara bağlantılar ve NAND yığınları aynı silikon plaka üzerinde üretiliyor. YMTC daha sonra milyarlarca küçük boşluğu optik bir sistemle hizalayarak bu plakaları birleştiriyor.

Öte taraftan bu SSD’nin serin çalışması için bir soğutucu da eklenmiş. Asgard, soğutucunun çalışma sıcaklıklarını 30 dereceye kadar düşürdüğünü söylüyor. Listelenen sıralı okuma ve yazma değerleri ise sırasıyla 7500 MB/sn ve 5500 MB/sn seviyesinde.

Şirket tarafından henüz bir fiyatlandırma yapılmış değil. Ancak 1 TB’lık model Ağustos ayının başlarında satışa çıkacak. 2 TB ve 512 GB modeller ise şu an planlama aşamasında.

Bilibili forumlarından bir kullanıcı, Asgard AN4 1 TB SSD’ye ulaştı ve bazı testler yaptı. Bu kişi, AN4’ün 512 bayta kadar maksimum yük boyutunu (MPS) desteklediğini ve bunun teorik olarak 7.500 MB/sn’ye kadar aktarım hızına izin verdiğini söyledi.

256 bayt MPS desteğine sahip diğer SSD’ler ise 7150 MB/sn seviyelerine çıkabiliyor. Bu değerlere çıkmak için anakartın önemli olduğunu belirtmek fayda var. Şu an yalnızca bazı AMD anakartlar 512 bayt MPS desteği sunuyor. Intel Z590 anakartlar ise 256 bayt ile sınırlı.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve insanlara yardımcı olmaktan mutluluk duyuyor.