Anasayfa Haber Quadrotor, Drone Yarışında İki İnsan Pilotu Yendi

Quadrotor, Drone Yarışında İki İnsan Pilotu Yendi

Quadrotor

Otonom quadrotor, insanlardan daha hızlı ve daha tutarlı bir deneyim sunuyor.

Otonom sürüş deneyimi sunan arabaların aksine, otonom drone’lar genellikle A noktasından B noktasında güvenli bir şekilde gidebiliyorlar. Ancak bir drone yarışı söz konusu olduğunda otonom drone’ların insan pilotları yenebilmesi mümkün olabilir mi? Bu sorunun cevabı şimdiye kadar olumsuzdu ancak Zürih Üniversitesi’nden araştırmacılar, yapay zeka destekli bir drone’un deneysel bir yarış pistinde iki insan pilotu yenmesine olanak tanıyan bir algoritma yarattı. Bu çalışma, teslimat, kurtarma ve diğer alanlar için çok daha verimli drone’ların ortaya çıkmasına da vesile olabilir.

Geçmişte araştırmacılar, optimum yörüngeyi hesaplamak için basitleştirilmiş dörtlü sistemler veya uçuş yolları modelleri inşa etmişlerdi. Ancak bu sefer, drone’un sınırlamalarını da tamamen kaldırmış görünüyorlar. Zürih Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Philipp Foehn, “Ana fikir, uçuş yolunun bölümlerini belirli ara noktalara atamak yerine, algoritmamızın drone’a tüm yol noktalarından geçmesini söylerken, bunu nasıl veya ne zaman yapacağını belirtmesidir” şeklinde yaptığı açıklamayla yeni teknolojiyi tanıtmakta.

Quadrotor

Araştırma öncesinde, karşılaştırmanın adil olabilmesi açısından insan pilotlar da devre üzerinde eğitim aldılar. Bununla birlikte, drone’un tam konumunu algoritmaya gerçek zamanlı olarak göndermek amacıyla harici kameralar da kurulmuş. Böylelikle, hem insanlar hem de yapay zeka için uygun ortam oluşturulmuş ve eğitimler tamamlanmış. Test sonuçları ise ilginç. Öyle ki, algoritma insanları her turda mağlup ederek önyükleme için daha tutarlı bir performans sergiliyor.

Yapılan bu araştırma, çoklu yol noktalarına sahip karmaşık ortamlarda bile gerçek dünya uygulamaları için daha hızlı drone’ların geliştirilmesine yardımcı olabilir. Araştırmanın bir sonraki adımı ise sistemi daha az hesaplama gerektirecek hale getirmek ve harici kameralar yerine yerleşik kameralar kullanılarak çalışmaya izin vermek olacak.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi