Anasayfa Haber 14. Nesil Meteor Lake ile Grafik Performansında Önemli Artış Bekleniyor

14. Nesil Meteor Lake ile Grafik Performansında Önemli Artış Bekleniyor

Mavi takımda önümüzdeki yıllarda yonga tasarımı ve yarı iletken üretim teknolojisi bakımından önemli gelişmeler yaşanacak.

Intel Accelerated web yayınında birçok önemli gelişme yaşandı ve şirketin 2025 yılına kadar yaptığı planlardan bahsetmiştik. Mavi takımın masaüstü pazarda Alder Lake, Meteor Lake ve Raptor Lake gibi planları var. Bu bağlamda Intel’in önemli mimari değişiklikler planladığı görülüyor.

Raptor Lake’in yerini alacak olan Meteor Lake, Intel’in aynı silikon üzerine farklı kalıplar yerleştirmesine izin veren bir yonga tasarımına sahip olacak. Öte yandan çip içindeki bu bölümlerin hepsi 7nm (Intel 4 olarak biliniyor) üretimine dayanmıyor. Tasarımın en önemli avantajı, Intel’in farklı nanometredeki üretim teknolojilerini kullanmasına izin veriyor olması. Tahmin edilebileceği gibi, yonga üreticisi Meteor Lake için Foveros 3D istifleme teknolojisine güvenecek.

Şirketin sunumuna bakılırsa Meteor Lake üzerinde üç farklı yonga yer alıyor: hesaplama ünitesi, SOC-LP ünitesi ve GPU ünitesi. Yeni işlemciler, termal kısıtlamalar söz konusu olduğunda 5W ile 125W arasında çalışabilecek. Zira 125W sınırlamasını geçmiş Intel masaüstü işlemcilerde sıkça görüyorduk. Bu nedenle Core i9-14900K adını taşıması beklenen amiral gemisi CPU yine PL1 değeri bakımından 125W ile listelenecek.

Dahası, Meteor Lake ile entegre grafik performansında çok önemli bir artış sağlanacak. Intel masaüstü işlemcilerde 96 Yürütme Birimi (Execute Unit) sınırı bulunuyor. Ancak yeni platformda 96’dan 192’ye kadar Yürütme Birimi bulunabilecek. Bu da %100’lük artış demek.

Yaklaşan Alder Lake işlemcilerin LGA1700 sokette çalışacağını zaten biliyor. Öte taraftan Raptor Lake’in bu soketle uyumlu olacağı doğrulanmıştı. Ancak 14. nesil ile soket tasarımının değişmesi muhtemel. Hatta LGA1800 soketinin ismi geçmeye başladı bile.

Heterojen çekirdeklere sahip Alder Lake CPU’ları 2022 yılının ilk aylarında bekliyoruz. Meteor Lake ise 2023’ün ilk yarısında piyasaya çıkabilir.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.