Anasayfa Haber FSR Teknolojisi, Eski ve Yeni Kartlarda Benzer Performans Artışı Sunuyor

FSR Teknolojisi, Eski ve Yeni Kartlarda Benzer Performans Artışı Sunuyor

AMD FidelityFX Super Resolution

NVIDIA, Intel ve AMD markalı ekran kartlarında desteklenen FSR, aynı zamanda eski nesil kartlarda kullanılabilecek. Bu noktada FP16 ve FP32 desteğinin önemi büyük.

AMD’nin FidelityFX Super Resolution (Süper Çözünürlük) teknolojisinden son günlerde sıkça söz ediyoruz. Bildiğiniz gibi bu teknoloji sadece yeni değil, eski ekran kartlarında da kullanılabilecek. Nitekim eski sayılabilecek bir GPU’nuz varsa performans açısından fazla endişe etmenize gerek yok.

CapFrameX‘in yaptığı testlere bakılırsa, bu teknoloji FP32’de geriye dönük uyumluluk modunda çalıştığında, FP16’ya kıyasla performansta yalnızca %7 düşüş gözlemlendi. İki modu test etmek için RX 6800 XT ekran kartı kullanıldı. Aynı zamanda testin 4K çözünürlük ve FSR Ultra Kalite ayarlarında yapıldığını belirtelim.

RX 6800 XT, hem FP16 hem de FP32 desteğine sahip. Ancak FSR kodlarını FP16 veya FP32’de çalıştırmak için değiştirebiliyoruz. RX 6800 XT ile yapılan testlerdeki performans farkı oldukça düşük. Bu bağlamda daha hızlı olan FP16 kodlarını desteklemeyen eski ekran kartı kullanıcılarının pek bir kaybı olmayacak. Ancak yine de diğer GPU’larda mimarinin değiştiğini unutmayalım. Bu nedenle farklı ekran kartlarında farklı sonuçlar görülebilir.

FP32 ve FP16

FP32, tek duyarlılığa sahip kayan nokta olarak bilinirken, FP16 yarı duyarlılığa sahip kayan nokta olarak tanımlanıyor. FP32 ile yapılan grafik işlemleri uzun yıllardır standart haline gelmişti. Ancak belirli işlemler eklenen hassasiyetten faydalanmıyor ve FP16 modunda daha hızlı çalışabiliyor.

Temel olarak FP32, FP16’dan daha büyük iş yüklerine izin veriyor ve daha karmaşık iş akışları için kullanışlı. Öte taraftan burada iki kat daha fazla bellek bant genişliğine ihtiyaç var. Bazı iş yüklerinde ise buna ihtiyaç duyulmuyor.

Bu noktada “hızlı” FP16 önemli olabiliyor. AMD’nin Vega, RDNA ve RDNA2 mimarileri de dahil olmak üzere birçok grafik işlemcisi, standart GPU çekirdeklerinde FP32 hesaplamalarından iki kat daha fazla FP16 hesaplaması yapabiliyor.

Ayrıca NVIDIA’nın Turing mimarisi FP16 işlemlerine destek sunuyor. Ancak ilginç bir şekilde Ampere GPU’lar, “hızlı” FP16 kodlarını FP32 koduyla aynı hızda çalıştırıyor. Intel’in Xe mimarisine dayanan GPU’lar da yüksek hızlı FP16 işlemlerine destek sunacak.

FidelityFX Super Resolution

FSR, mümkün oldukça fazla ekran kartına destek sağlamak amacıyla hem FP32 hem de FP16 için yerel desteğe sahip. Daha yeni mimariler FP16 moduyla biraz daha iyi performans gösterse de aradaki farkın devasa boyutlarda olmayacağını söylemek mümkün.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve insanlara yardımcı olmaktan mutluluk duyuyor.