Anasayfa Haber Google Veri Geri Yükleme Aracı, WhatsApp Sohbetlerini iOS’tan Android’e Taşıyor

Google Veri Geri Yükleme Aracı, WhatsApp Sohbetlerini iOS’tan Android’e Taşıyor

WhatsApp Çoklu Cihaz Desteği

Google’ın Veri Geri Yükleme Aracı, WhatsApp sohbetlerinin iOS’tan Android’e aktarılmasına izin veriyor.

Google’ın Veri Geri Yükleme Aracı, yakında kullanıcıların WhatsApp sohbetlerini iOS’tan Android cihazlara aktarmalarına izin verebilir. Google Play mağazasına yakın zamanda eklenen uygulamanın en son güncellemesinin, WhatsApp sohbet geçmişini bir iPhone’dan bir Android telefona kopyalamak için referanslar gösterdiği bildiriliyor. Android cihazında varsayılan olarak bulunan Veri Geri Yükleme Aracı, yeni bir Android telefon kurarken ve verileri eski bir cihazdan aktarmak istendiğinde kullanılan bir özellik olarak nitelendirilebilir.

Google’ın Veri Geri Yükleme Aracı, kullanıcıların bir kablo veya bulut yedeklemesi kullanarak verileri geri yüklemelerine olanak tanıyan bağımsız bir uygulama olarak, geçtiğimiz hafta Google Play mağazasında yayınlandı. 9to5Google ise uygulamada yapılan en son güncellemenin kodunda WhatsApp sohbetlerini ve geçmişini bir iPhone’dan bir Android telefona kopyalamaya ilişkin referanslar içerdiğini keşfetmiş. Referanslar arasında “WhatsApp’ı açmak için iPhone’unuzla QR kodunu tarayın, ardından Başlat’a dokunun”, “iPhone’ununuzun kilidini açık ve WhatsApp’ı açık tutun”, “Taramada sorun mu var? iPhone’ununuzda WhatsApp’ı açın, ardından Ayarlar > Sohbetler > Sohbetleri Android’e Taşı” gibi seçenekler yer almakta.

GoogleVeriGeriYüklemeAracı

Güncelleme ile duyurulan bu yenilik, Veri Geri Yükleme Aracı uygulamasının bir iPhone aracılığıyla taranması gereken bir QR kodu gösterebileceği ve ardından kullanıcıyı WhatsApp güncelleme izleyicisi WABetaInfo tarafından bu ayın başlarında bildirilen, WhatsApp’ın sohbet geçiş ayarlarına götüreceği anlamına geliyor. WABetaInfo, Facebook’a ait anlık mesajlaşma uygulamasının Android beta sürümünün, iOS’tan Android’e sohbet geçişini test ettiğini bulmuştu. İzleyiciye göre süreç yalnızca iki cihaz arasında kablolu bir bağlantı ile mevcut olabiliyordu ancak bu durum değişmiş gibi gözüküyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi