Anasayfa Video TP-Link Tapo C310 Güvenlik Kamerası İncelemesi

TP-Link Tapo C310 Güvenlik Kamerası İncelemesi

TP-Link’in dış ya da iç mekanda kurabileceğiniz C310 akıllı kamerasını inceledik.

Kamerayı ofisin balkonuna kurup gündüz ve gece performansını test ettik, hareket algılama ve kayıt kalitesine baktık. Hepsi ilerleyen dakikalarda sizlerle ama önce kutu içeriğine bakalım.

Amazon Fiyatı İçin Tıklayınız

Kutu İçeriği

İlk olarak antenleri bana Asterix’in kulaklarını hatırlatan kameramızı poşetinden çıkarıp bir kenara koyuyoruz. Burada montaj için 3 adet dübel ve vida görüyoruz. Kamera zaten kutudan standı takılı şekilde çıkıyor ve bu standda 3 adet vida deliği var.

Ayrıca kutudan hızlı başlangıç kılavuzları ve kameranın kablo bağlantı noktalarından su almaması için sızdırmazlık sağlayan aparatlar çıkıyor.

Kameraya Yakından Bakış

Kameranın kendisine yakından bakınca hareket ettirilebilir antenleri olduğunu görüyoruz. Bu sınırlı yüksekliğe sahip dar alanlara kamerayı yerleştirmek isteyenler için gerekli olabilir.

Stand bağlantı noktasındaki halkayı çevirip serbest bıraktığınızda kamerayı çok farklı açılarda döndürebiliyorsunuz. İşiniz bittiğinde tekrar halkayı çevirip sabitliyorsunuz.

İkiye ayrılan bir kablo çıkıyor kutudan. Bunlardan birisi güç adaptörüne bağlanıyor, diğeri de eğer kablolu kullanmak istiyorsanız bağlamanız gereken ethernet kablosu.

Kurulum

Kurulum Tp-Link’in diğer Tapo ismini taşıyan akıllı ev cihazlarında olduğu kadar basit. Kamaya güç veriyorsunuz ve önündeki LED’in yeşil yanmasını bekliyorsunuz. Sonra telefonunuza indirip kurduğunuz Tapo uygulamasını çalıştırıyorsunuz.

Tapo uygulaması kameranın yayınladığı Wi-Fi sinyaline otomatik bağlanıp kurulumu başlatıyor. Buradan kablolu mu kablosuz mu kullanacağınızı seçebiliyorsunuz ve kameranızı yerel ağınıza bağlayıp internete erişimini açıyorsunuz. Kameranız yerel ağınıza bağlandıktan sonra ona her yerden erişmeniz mümkün.

Gece Görüş

C310 üzerindeki kızılötesi LED’lerle gece zifiri karanlıkta dahi 30 metreye kadar görüş sağlayabiliyor ve ışık azaldığında otomatik olarak kızılötesi moda geçiş yapıyor.

Kamerada 2 tane 850 nm kızılötesi dalga boyunda ışık yayan LED var. Devreye girdiklerinde ve çıktıklarında bir tık sesi duyuyorsunuz ve yandıklarında bu LED’ler üzerinde belli belirsiz bir kırmızı ışık görebiliyorsunuz.

Video Kalitesi

Kameranın altında 2 vidayla açılabilen bir bölme var. Burayı açtığınızda sıfırlama tuşunu ve micro SD kart yuvasını görebiliyoruz. TP-Link buraya 128GB’a kadar micro SD kartlar takabileceğinizi belirtse de biz 256GB kart taktığımızda da başarıyla formatlanıp tanındığını gördük.

Kullanılan kamera 3 MP bir sensöre sahip ve 1080p ile 720p olmak üzere 2 farklı çözünürlükte video kaydı yapabiliyor. İstenirse video yerine 3 MP çözünürlüklerde resimler çekebiliyor.

İster hareket algıladığında otomatik olarak bir süre kayıt alıp durduruyor, ister sürekli kayıt yapıyor. Eğer birkaç ay gibi uzun süre kayıt yapmak ve bu kayıtları tutmak istiyorsanız 256 GB’a 720p kayıt yapmak işinizi görecektir.

Tüm çözünürlüklerde video kare saniyesinin 15 olduğunu belirtelim. Artık bu güvenlik kameralarında bir standart. Daha çok alandan tasarruf etmek için uygulanıyor.

Video sıkıştırma algoritmasına baktığımızda H.264 kullanıldığını görüyoruz. Bu en güncel ve en iyi alan tasarrufu sağlayan standart olmasa da günümüzde hemen hemen tüm aygıtlarla uyumlu olduğunu söyleyebiliriz. O sebeple eski güvenlik sistemlerindeki antika formatları açabilen ya da dönüştürebilen uygulamalarla uğraşmıyorsunuz.

Kablolu & Kablosuz Kullanım

İster kablolu ister kablosuz olarak yönlendiricinize bağlayıp kullanabilmeniz kameranın işlevini oldukça artırıyor. Wi-Fi özelliği olması kablo karmaşası ile uğraşmamak için güzel.

Ancak bazı noktalara kablosuz sinyaller gitmiyor olabilir. Bunu da bir miktar ethernet kablosu döşeyerek uygun maliyetli şekilde çözebiliyorsunuz.

Kamera 802.11n standardını kullanıyor ve 2.4 Ghz bandındaki Wi-Fi ağlarına bağlanabiliyor. En yüksek bant genişliği de 150 Mbps ve bu 1080p videoların canlı aktarımı için yeterli.

Dış Mekan

Dış Mekan kameralarının sahip olması gereken özelliklerden biri de ne derece suya ve toza dayanıklı olduklarını gösteren IP sertifikalarıdır. Bu sertifikaların ilk basamağı toza, ikinci basamağı da suya karşı dayanıklılığı ifade eder. İlk basamak 6’ya, ikincisi de 8. seviyeye kadar çıkabiliyor.

Tapo C310 modeli IP66 sertifikasıyla yağmura ve toza yani dış mekanda bırakılmaya dayanıklı. Ancak bu kutudan çıktığı gibi geçerli değil. Su geçirmezlik sağlayan conta ve aparatları kablolara takmanız gerekiyor.

Çalışma sıcaklıklarına baktığımızda benzer şekilde minimum -20, maksimum 45 derecede çalışabildiğini görüyoruz. Bu değerler de gayet ülkemizin hemen her şehrinde yaz ve kış dış mekanda rahatça kullanılabileceği anlamına geliyor.

Tapo Uygulamasıyla Yapabilecekleriniz

Uygulamada kamerayı seçer seçmez bizi gerçek zamanlı kamera akışı karşılıyor. Tapo maksimum 32 kameraya kadar destek veriyor. Yani evinizin ya da işyerinizin farklı odalarına, balkona, kapı önüne, hole koyduğunuz Tapo kameralarınıza tek uygulama altından erişip bunların canlı akışları arasında bir kaydırmayla geçebilirsiniz. Ya da sol alttaki düğmeye basarak 4 kamerayı aynı anda görebilirsiniz.

O anki görüntüden bir resim veya video çekmek için yine bu canlı akışın altındaki düğmeler kullanılabiliyor. Bu görüntüyü telefonunuzda yatay olarak tam ekranda görebilmek de detayları daha net seçebilmek açısından güzel olmuş.

Tapo üzerinde hem bir mikrofon hem de hoparlörler var. Bu da sesli görüşmeler yapabilmenize olanak tanıyor. Örneğin kapı önüne koyduğunuz kameranızla kapınızı çalan kuryeye kutuyu kapı önüne bırakmasını söyleyebilirsiniz.

Uygulamada bir başka hoşuma giden özellik gizlilik moduna kolay erişim sunulması. Ana ekrandan tek tuşla kameranın akış ve kayıt özelliklerini devre dışı bırakan gizlilik modunu açabiliyorsunuz.

Kamerada hassasiyeti düşük, orta ve yüksek olarak ayarlanabilen bir hareket algılama özelliği bulunuyor. Ayrıca ekranda hareket algılamanın geçerli olmasını istediğiniz bölgeyi de seçebiliyorsunuz. Böylelikle ev hayvanlarınızın geçtiği yerleri devre dışı bırakıp yanlış alarmlardan kurtulabiliyorsunuz.

Alarm demişken uygulama hem sessiz, hem de sesli alarm özelliğine sahip. Sessiz alarmdan kastım telefonunuza gelen bildirimler. Bir de sesli alarm var, bunu aktif hale getirdiğinizde kamera hareket algıladığında alarm çalmaya başlıyor.

Görüntü üzerindeki zaman damgasını açıp kapatabildiğiniz gibi istediğiniz özel bir metin gözükmesini de sağlayabiliyorsunuz.

Test Sonuçları

Kamerayı 2 gün sabahtan akşama kadar ve bir gece Technopat ofisinin balkonunu görecek şekilde taktık. Bahçenin duvarından kedilerin sık sık geçtiğini bildiğimiz için kamerayı buraya kurduk. Ertesi gün kamerayı açıp dosyalara baktığımızda gece karanlığında bir sürü kedinin buradan geçtiğini görünce foto kapanla soyu tükenmiş endemik türleri ilk defa görüntülemiş National Geographic belgeselcisi kadar sevindik.

Ancak hareket algılama hassasiyetini yüksek yaptığım için kamera rüzgarda sallanan bitkileri de bol bol kaydetmiş. Size tavsiyem hareket algılamadan verim almak istiyorsanız arka planda rüzgarla hareket edebilecek objeler olmayan açılar kullanın ya da hareket algılama hassasiyetini düşürün. Yoksa kamera sürekli kayıt yapıp hafıza kartını kısa sürede dolduruyor.

Sonuç Değerlendirmesi

Tapo C310 temel güvenlik ihtiyaçlarınızı karşılayacak, güzel ve dış mekan koşullarına dayanıklı bir kamera. Kurulum basit ve Tapo uygulaması kullanışlı. Evinizi ve işyerinizin güvenliğini sağlamanızı ve gerektiğinde kolayca izlemenizi sağlıyor.