Anasayfa Haber 12. Nesil Alder Lake İşlemciler İçin Hazırlanan Soğutucular Göründü

12. Nesil Alder Lake İşlemciler İçin Hazırlanan Soğutucular Göründü

12. nesil Intel Core işlemciler yaklaşırken donanım üreticileri de ürünlerini piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Intel’in LGA1700 soketini kullanacak olan Alder Lake işlemcileri yaklaşıyor. Masaüstü bilgisayarlarda kullanılacak CPU’larla birlikte soğutucu üreticileri de çoktan hazırlıklarını tamamlamış görünüyor. Hatta Rego isimli bir üretici, 12. nesil Core işlemciler için giriş seviyesi soğutucularını sergilemeye başlamış bile.

Rego tarafından Alder Lake-S için tasarlanan RGD-3000 serisi, 35W’dan 125’a kadar TDP değerine sahip olan işlemciler için farklı modeller içeriyor. Ancak şirket yeni LGA1700 soğutucular için henüz yeni görseller sağlamış değil.

Intel’in LGA1700 soketi, mevcut Intel CPU soketleriyle karşılaştırıldığında önemli ölçüde farklı diyebiliriz. Yeni form faktörü 37,5 mm genişliğini korurken, uzunluğu 45 mm’ye kadar uzanıyor. Bununla birlikte yeni CPU’ların yüksekliği, geçmiş işlemcilere kıyasla 1 mm daha düşük olacak. Bir milimetre size çok küçük bir fark gibi görünebilir. Ancak soğutucunun işlemci yüzeyine tam temas etmesi bildiğiniz gibi çok önemli.

Intel, Alder Lake işlemcilerini 2021’in ikinci yarısında piyasaya süreceğini doğrulamıştı. CEO Pat Gelsinger, “Gelecekteki yol haritamız güçlü olmaya devam ediyor ve ikinci yarıda müşterilere birkaç milyon Alder Lake göndermeyi umuyoruz.” dedi.

Görünüşe göre mavi ekibin ilk sevkiyatları kısıtlı olacak. Ancak yine de piyasada yeni hibrit işlemcileri görme fırsatı bulacağız. Öte yandan soğutucu ve anakart gibi diğer bileşenlerin de gönderimi başlayacak.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.