Anasayfa Haber Chrome, Ekran Görüntüsü Aracı ve Google Lens Özelliğine Kavuşuyor

Chrome, Ekran Görüntüsü Aracı ve Google Lens Özelliğine Kavuşuyor

Chrome2

Chrome tarayıcısına şu anda test aşamasında olan iki yeni kullanışlı özellik geliyor.

Google, Chrome tarayıcısında ekran görüntüleri alabilmek için çalışmalar yapmaya başladı. Windows, macOS, Linux ve ChromeOS’ta çalışan Chrome tarayıcısı artık kendi ekran görüntüsü alma aracına sahip olacak. Şirket buna ek olarak tarayıcı içinde Google Lens desteği sunmayı da planlıyor.

Google’ın ekran görüntüsü alma aracı, Chrome’un yeni paylaşım menüsüne dahil edilecek ve Microsoft Edge’in Web Captures özelliğine benzer şekilde çalışacak. Chromium veritabanında keşfedilen bilgiler, Google’ın bu yıl yeni araç için çalışmaya başladığını gösteriyor.

Yakalanan ekran görüntüleri, yayınlanan Chromium yamasına bakılırsa otomatik olarak panonuza kaydedilecek. Bildiğiniz gibi Windows 10’da panolar özelliğini istediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz. Görüntüleri kaydetmek, paylaşmak ve üzerinde değişiklik yapmak için düzenleyici açmak mümkün.

Chrome’da Google Lens Özelliği

Google Lens, görsel içeriklerle ilgili olarak otomatik olarak arama yapabilen ve hatta metin çevirisi yapabilen bir özellik. Bu özellik görünüşe bakılırsa Chrome tarayıcısına doğrudan entegre olarak çalışabilecek.

Yeni özellikleri test etmek için Google Chrome’un Canary sürümünü indirebilirsiniz. Burada Lens desteği varsayılan olarak etkinleşecek. Ancak masaüstü paylaşım merkezi ve ekran görüntüsü aracı için bazı ayarlar yapmak gerekli.

Google ve Microsoft, yeni özelliklere ek olarak Windows’ta Chrome için performans iyileştirmeleri üzerinde de çalışmalarını sürdürüyor.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.