Anasayfa Haber Çinli Yonga Şirketi Longsoon, Özel Tasarlanan İşlemcilerini Tanıttı

Çinli Yonga Şirketi Longsoon, Özel Tasarlanan İşlemcilerini Tanıttı

Çinli şirketler, yarı iletken sektöründe kayda değer seviyede gelişmeler gösteriyor.

Yonga üreticisi Loongson, Cuma günü yaptığı duyuruyla yeni bir işlemci piyasaya sürdü. Loongson 3A5000 isimli CPU, iki DDR4-3200 bellek denetleyicisi ve özel bir şifreleme modülü ile destekleniyor. Öte taraftan Intel Xeon ve AMD EPYC ailesinde olduğu gibi birden fazla 3A5000 yonganın tek sistemde uyum içinde çalışmasını sağlayan HyperTransport 3.0 SMP kontrolcüsüne sahip.

3A5000’ün özel bir yanı daha var: LoongArch adı verilen yeni komut seti mimarisi (ISA). Üreticiye göre bu mimari x86 ve ARM’ye büyük ölçüde benziyor olsa da yabancı lisansları kullanmaktan kaçınmak amacıyla baştan aşağı yeniden hazırlandı.

Loongson, LoongArch’ın önceki komut setlerinden %10-20 daha verimli olduğunu söylüyor. Dahası, yeni komut setinin 3A5000’in önceki modeli olan 3A4000’den %50 daha hızlı olmasına ve güç tüketimini %30 azaltmasına katkıda bulunduğu özellikle belirtilmiş.

Yeni işlemcileri ABD’li şirketlerce tasarlanan işlemcilerle karşılaştırmak oldukça zor. Çinli üretici, 3A5000’in SPEC CPU2006 testinde 80 puanın üzerinde skor elde ettiğini söylüyor. Bu da onu eski nesil Ryzen CPU’lar ve Intel 6. nesil Core serisiyle aynı kategoriye yerleştiriyor.

Çin’in yarı iletken sektörüne ne kadar önem verdiğini ve yatırımlar yaptığını biliyoruz. Henüz modern teknolojilerin uzağında olsalar da Çin’in kendi kendine yetebilmesi için önemli adımlar atılıyor. Son olarak, 3A5000’in 16 çekirdekli bir sürümü olan 3C5000 modeli bu yıl içinde piyasaya sürülecek.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve insanlara yardımcı olmaktan mutluluk duyuyor.