Anasayfa Haber Sahte Windows 11 Kurulum Araçları Virüs Saçıyor

Sahte Windows 11 Kurulum Araçları Virüs Saçıyor

Yeni Windows 11’i deneyimlemek isteyenleri kandırmaya yönelik geliştirilen sahte kurulum araçları adeta virüs saçıyor.

Microsoft tarafından 24 Haziran’da resmi olarak duyurulan yeni Windows 11 gerçek anlamıyla çıkışını 2022 yılının başlarında yapacak olsa da, erkenden kurmak isteyenleri aldatmaya çalışan birtakım sahte kurulum araçları tespit edildi.

Microsoft, resmi Windows 11’in Insider sürümünü zaten kayıtlı Windows 10 kullanıcılarına sağlamıştı. Insider programına kayıt olmadan sistemlerine Windows 11 kurmak isteyenlere yönelik olduğu söylenen araçların birçoğunun sahte olduğu ortaya çıktı. Kaspersky Lab tarafından yapılan araştırmaya göre, resmi olmayan kaynaklardan indirilen yükleyicilerin birçoğu çeşitli amaçlar için oluşturulmuş zararlı yazılımlar içeriyor.

Şirkete göre her ne kadar Windows 11’i resmi olarak edinmek kolaylaşmış olsa da kullanıcılar kurulum yapmak için halen bilinmeyen sahte kaynakları ziyaret etmeye devam ediyor. Kaspersky ürünlerinin benzer şekilde kullanıcıları aldatmaya çalışan birkaç yüz bulaşma girişimini de başarıyla engellediği de belirtiliyor.

Sahte Kurulum Araçları Sisteme Diğer Zararlıları Yüklemek İçin Kullanıldı

Saldırganlar tarafından dağıtılan sahte kurulum araçları genel itibariyle asıl zararlıyı içermiyordu. Sadece diğer kötü amaçlı yazılımları sisteme indirmek için kullanılan birer aracıydılar.

Virüs bulaşan kullanıcılardan biri Windows kurulumuna benzeyen, 1.75 GB boyutunda sahte bir Windows 11 yükleyicisi indirdi. Ancak bu yükleyici aslında Windows 11’in kendisini indirmek yerine sisteme birçok antivirüs çözümünün zararlı olarak görmediği cinsten reklam yazılımı ve istenmeyen yazılımlar kuruyordu.

Resim Kaynağı: Kaspersky

Kaspersky tarafından sahte kurulum aracı incelendiğinde, araç yardımıyla inen ikinci dosyanın da ayrıca başka bir indirici olduğu ve bazı sponsorlu yazılımları yükletmeye çalışan lisans sözleşmesi içerdiği görüldü. Bu lisans sözleşmesini kabul etmeniz durumundaysa sisteminize meşru gibi gözüken zararlı yazılımlar yükleniyor.

Resim Kaynağı: Kaspersky

Windows 11’i Resmi Kaynaklardan Edinin

Windows 11 halihazırda zaten Windows Insider programına kayıtlı olan bütün kullanıcılar tarafından rahatlıkla edinilebilmekte. Haziran’da yapılan duyuruda Windows 11 kullanmak için TPM 2.0 gibi bazı sistem gereksinimlerinin zorunlu olduğu belirtilse de, daha sonra Microsoft tarafından Insider kullanıcıların yine de sisteme kurulum yapabileceklerini ve Windows 11’i rahatlıkla kullanabilecekleri açıklandı.

Sizler de Windows 11’i edinmek istiyorsanız yapmanız gereken aslında çok basit. Windows Insider programına kaydolduktan sonra sistem ayarlarında yer alan “Güncelleme ve Güvenlik” başlığı altındaki “Windows Insider Programı” kısmına giderek Windows 11’i resmi olarak yükleyebilirsiniz.

https://www.technopat.net/