Anasayfa Haber Kara Delik Arkasında İlk Kez Işık Tespit Edildi

Kara Delik Arkasında İlk Kez Işık Tespit Edildi

kara delik ışık

Bilim insanları ilk kez bir kara delik arkasında ışık tespit etti.

Bilim insanları ilk kez kara deliklerin arkalarında meydana gelen bir fenomeni gördüler. Araştırmacılar, keşfin bir parçası olarak 800 milyon ışık yılı uzaklıktaki süper kütleli bir kara delik arkasından gelen ışığa tanık oldular ve bu ışığı yakaladılar.

Stanford astrofizikçisi Dan Wilkins’e göre bu durum, evrenin nasıl oluştuğunu anlamak için bulmacanın önemli bir parçası. Dahası keşif, Einstein’ın 100 yıldan uzun bir süre önceki görelilik kuramını da doğrular nitelikte.

Araştırmacılar korona olarak bilinen bir özellik olan kara delikten yayılan x-ışınlarının parlamalarını incelerken daha sönük ışık parlamalarına da tanık oldu. Bunlar, kara deliğin arkasındaki gazdan sıçrayan “ışıklı yankılar”dı. Bu fenomen ilk olarak Einstein tarafından 1916 yılında yayınlanan görelilik teorisinde tahmin edilmişti.

Wilkins, “O kara deliğe giren hiçbir ışık dışarı çıkmaz, bu yüzden kara deliğin arkasındaki hiçbir şeyi görmemeliyiz” diye açıkladı. “Bunu görebilmemizin nedeni, o kara deliğin uzayı çarpıtması, ışığı bükmesi ve kendi etrafındaki manyetik alanları bükmesidir.”

Süper kütleli kara delik, Güneşimizden 10 milyon kat daha büyük ve I Zwicky 1 adlı yakındaki bir sarmal gökadanın merkezinde yer alıyor. Uluslararası bir grup bilim insanı, Avrupa Uzay Ajansı’nın XMM-Newton ve NASA’nın NuSTAR uzay teleskoplarını kullanarak yankılara tanık oldu.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.