Anasayfa Haber Samsung, Çip Üretim Fiyatlarını Artırıyor: Ekran Kartları ve Telefonlar Pahalanabilir

Samsung, Çip Üretim Fiyatlarını Artırıyor: Ekran Kartları ve Telefonlar Pahalanabilir

Bazı ekran kartları için GPU, akıllı telefonlar için SoC (çip üzerinde sistem) ve birçok kontrolcü üreten Samsung, son tüketiciye yansıyacak fiyat artışları yaşanacağını açıkladı.

Samsung, yakın zaman önce Güney Kore, Pyeongtaek yakınlarındaki S5 fabrikasının genişlemesini finanse etmek amacıyla yarı iletken satışlarında fiyatları artıracağını bildirdi. Yarı iletken tarafında faaliyet gösteren Samsung Foundry, sektördeki diğer şirketler gibi talepleri karşılama konusunda sorunlar yaşıyor. Bu bağlamda gelişmiş bir üretim tesisine yatırım yapmak, gelecekteki üretim teknolojileri için de fayda sağlayacak.

Samsung Foundry’nin S5 üretim hattı, şirketin 5LPP (5 nm), 4LPE (4 nm) ve daha küçük üretim teknolojileri için kullanılıyor. Fabrika, aşırı ultraviyole litografisini (EUV) çok yoğun bir şekilde kullandığından dolayı EUV makinelerin maliyeti 120 milyon ile 150 milyon dolar arasında değişiyor. Dolayısıyla fabrikanın genişletilmesi için büyük yatırımlar gerekiyor.

Samsung’un en güncel teknolojileriyle akıllı telefonlarda kullanılan Exynos SoC’leri ürettiğini biliyoruz. Ayrıca NVIDIA’nın RTX 3000 serisi ekran kartlarında kullanılan Ampere GPU’ları üretiyorlar. Bunun dışında birçok şirket için milyonlarca SoC ve kontrolcü de üretim bantlarından geçiyor.

Samsung Foundry, sözleşme yükümlülükleri nedeniyle fiyatları tek seferde artıramıyor. Ancak yükselişler nispeten hızlı bir şekilde olacak ve bu da bazı teknolojik cihazları doğrudan etkileyecek.

Bu konuda yorum yapmak için henüz erken zira akıllı telefon ve ekran kartı fiyatlarının nasıl etkileneceğini zaman gösterecek. Ayrıca Samsung, wafer fiyat artışlarının müşterilere doğrudan yansıyacağını resmi olarak söyleyen tek yarı iletken üreticisi. TSMC, bu yılın başlarından itibaren indirimleri kaldırdığını açıklamıştı. Ancak basında güncel üretim teknolojilerinin fiyatında artışlar olduğu haberleri çıktığında şirket tarafından resmi olarak doğrulanmadı.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve insanlara yardımcı olmaktan mutluluk duyuyor.