Anasayfa Haber Trendyol, Decacorn Unvanına Sahip İlk Türk Teknoloji Şirketi Oldu

Trendyol, Decacorn Unvanına Sahip İlk Türk Teknoloji Şirketi Oldu

Trendyol Decacorn

Trendyol, almış olduğu 1.5 milyar dolarlık yatırımla değerlenmesini 16.5 milyar dolara çıkartarak Türkiye’nin ilk ”decacorn” unvanına sahip şirketi oldu.

Türkiye’nin önde gelen e-ticaret kuruluşlarından biri olan ve Alibaba tarafından da  desteklenen Trendyol, General Atlantic ve SoftBank gibi kuruluşların yer aldığı yatırım turunda 1.5 milyar dolar yatırım aldığını duyurdu. Bu yatırımla şirket değerini 16.5 milyar dolara yükselten Trendyol, aynı zamanda bu değerlenmeyle Türkiye’nin ilk decacorn unvanına sahip teknoloji şirketi oldu.

Konuyla ilgili kamuoyuna bir takım açıklamalarda bulunan şirket açıklamasında Türkiye’yi global arenada temsil etmekten büyük mutluluk ve gurur duyduklarını belirtti. Şirketin konuyla ilgili tam açıklaması da şu şekilde:

“Türkiye’nin ilk ‘decacorn’u olarak, ülkemizi global arenada temsil etmekten mutluluk ve gurur duyuyoruz. Bu başarı için, bize gönülden bağlı 30 milyondan fazla müşterimize, yüzbinlerce satıcımıza ve ilk günden bu yana tutkuyla çalışan ekibimize yürekten teşekkürler!”

Şirketin kurucusu olan Demet Suzan Mutlu da Trendyol’un Türkiye’nin ilk decacorn’u haline getirdiklerini ve bu sayede uluslararası arenada daha fazla tanınacaklarına inandıklarını söyledi. Ayrıca Mutlu bu yatırımın Türkiye’nin dijital ekosistemine uluslararası ilgiliyi attıracağına da özellikle dikkat çekti.

Decacorn Nedir?

Decacorn, değeri 10 milyar doları geçen şirketler için kullanılan bir terimdir. Piyasa değeri 10 milyar doları geçmiş şirketlerin sınıflandırılmasında kullanılan bu terim dünya genelinde kabul görmektedir.

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.