Anasayfa Haber Debian 11 Bullseye Kararlı Sürümü Çıktı

Debian 11 Bullseye Kararlı Sürümü Çıktı

Debian 11 Bullseye

Debian 11 Bullseye, exFAT desteği ve daha fazlası ile yayınlandı.

Debian Project, “bullseye” kod adlı Debian 11 Linux dağıtımının ilk kararlı sürümünü yayınladı. Bu sürüm önceki Debian 10 (buster) sürümünün yerini alıyor. Yeni çıkan dağıtım üzerindeki çalışmalar bir süredir devam ediyor ve Debian ekibi yeni işletim sisteminin 2026 yılına kadar destekleneceğinin sözünü verdi.

Debian, yapımcıları tarafından her zaman “Evrensel İşletim Sistemi” olarak lanse ediliyor ve buna sadık kalmak için Debian 11, dokuz mimaride yayınlanmış durumda. Desteklenen mimariler ve ilgili Debian 11 değişikliklerine aşağıdan erişebilirsiniz:

Ayrıca bu yeni sürüm, 59.551 paket içeriyor. Bunlardan 11.294 paket yeni ve 42.821 paket güncellenmiş. 5.434 paket değişmeden kalırken 9.519 eski paket ise kaldırılıyor.

Uyumlu masaüstü ortamları tarafında ise Debian 11 şunları destekliyor:

  • GNOME 3.38
  • KDE Plazma 5.20
  • LXDE 11
  • LXQt 0.16
  • MAT 1.24
  • Xfce 4.16

Yeni özellikler anlamında birkaç önemli özellik karşımıza çıkıyor. Bunların başında Debian 11 çekirdeğinin artık exFAT (Genişletilebilir Dosya Ayırma Tablosu) dosya sistemini desteklemesi öne çıkıyor. exFAT dosya sistemini yönetmek için kaynaklar exfatprogs paketinde yer alıyor. Ayrıca, USB yazıcılar için sürücüsüz yazdırmaya izin veren “ipp-usb” adlı yeni bir paket aracılığıyla USB üzerinden IPP protokolü de getiriliyor. Yeni sürümde başka pek çok değişiklik de var. Bunlara sürüm notlarından ulaşabilirsiniz.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.