Anasayfa Haber Windows 11’de Varsayılan Tarayıcı Değişikliği Zorlaşıyor

Windows 11’de Varsayılan Tarayıcı Değişikliği Zorlaşıyor

Windows 11

Windows 11 işletim sisteminde varsayılan uygulamaları değiştirme süreci eskisine göre daha zor bir hale geliyor.

Microsoft, Windows 11 işletim sistemini pek çok yenilik, geliştirme ve iyileştirmelerle birlikte piyasaya sürecek. Ancak söz konusu kişisel tercihler ve kullanım özgürlüğü olduğunda biraz geriye doğru gidiyoruz. Microsoft, The Verge‘den gelen bir rapora göre, Windows 11 işletim sisteminde varsayılan web tarayıcısını değiştirmeyi zorlaştırıyor.

Windows işletim sisteminde bu zamana dek Edge tarayıcısı varsayılan olarak seçilmiş bir şekilde geliyordu. Ancak daha sonrasında Chrome, Opera veya Firefox gibi farklı tarayıcıları kolaylıkla varsayılan olarak ayarlayabiliyorduk. Ancak görünüşe göre Windows 11’de işler aynı şekilde yürümeyecek.

Eğer Windows 11’de bağlantıları ilk kez açarken “Her zaman bu uygulamayı kullan” kısmını seçmezseniz, Microsoft her şeyde Edge tarayıcısını varsayılan olarak ayarlıyor. Windows 10’dan farklı olarak, Windows 11’in her bağlantı için bir tarayıcı seçme seçeneği bulunmuyor ve bunun yerine dosyaların bölündüğünü görüyoruz.

Yani HTM, HTML, PDF, SHTML, SVG, WEBP, XHT, XHTML, FTP, HTTP ve HTTPS formatındaki tüm dosyaların açılması için varsayılan uygulamayı seçmek gerekiyor. Tahmin edebileceğiniz üzere bu uzun bir süreç. En önemlisi ise birçok Windows kullanıcısı bu ayarı bilmiyor bile. Öyle ki Technopat’lar bu ayarları kolaylıkla yapabilir, ancak teknolojiye ilgisi olmayan kullanıcılar için pek de kolay olmayacak.

Microsoft, konuyla ilgili şöyle bir açıklama yaptı:

Windows 11 ile varsayılanları daha ayrıntılı bir düzeyde özelleştirmek ve kontrol etmek için müşteri geri bildirimlerini uyguluyoruz. Uygulama kategorilerini ortadan kaldırıyoruz ve tüm uygulamaları varsayılanlar kısmının ön saflarına getiriyoruz.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.