Anasayfa Haber Oppo, Yeni Kamera Sensörlerini Tanıttı

Oppo, Yeni Kamera Sensörlerini Tanıttı

Oppo’nun yeni kamera sensörleri daha iyi renkler, kesintisiz yakınlaştırma ve daha fazla kararlılık vaat ediyor.

Oppo, Shenzhen’de birçok yeni kamera inovasyonunun sergilendiği “Geleceğin Görüntüleme Teknolojisi Lansman Etkinliği”ne ev sahipliği yaptı. Şirket, bu ayın başlarında tanıttığı üçüncü nesil ekran altı kamera çözümünün yanı sıra bir RGBW sensörü, 85-200 mm kesintisiz optik yakınlaştırma kamerası ve beş eksenli OIS çözümüne daha yakın bakış sunuyor. XDA Developers’da yer alan haber bize yeni sensörler ile ilgili bilgiler sunmakta.

Oppo’nun yeni nesil RGBW sensörü, ek beyaz alt piksellere, DTI teknolojisine ve Oppo’nun kendi hazırlamış olduğu 4’ü 1 arada piksel algoritmasına sahip olduğu için ışık duyarlılığında önemli iyileştirmeler vaat ediyor. Bu iyileştirmeler sayesinde sensör, önceki sensörlerden %60 daha fazla ışık yakalıyor ve düşük aydınlatma koşullarında daha net ve daha parlak görüntüler sunmak için %35’e kadar gürültü azaltma sağlıyor.

OppoRGBW

Şirket, yeni sensörün gelişmiş üretim ve işleme teknolojisi kullanılarak yapıldığını, karmaşık algoritmaları yürütmek için gereken bilgi işlem gücü seviyesini artırdığını ve sensörün beyaz pikselleri aracılığıyla çıkarılan veri miktarını en üst düzeye çıkardığını iddia etmiş. Ek olarak, şirketin tescilli 4’ü 1 arada piksel algoritması, sensörün renk performansını artırarak renk yanlışlığı ve hareli desenler gibi sorunları önlemekte. DTI piksel izolasyon teknolojisi ise alt piksel karışmasını önlüyor ve görüntü kalitesini iyileştiriyor. Son olarak yeni nesil RGBW sensörünün, 2021’in dördüncü çeyreğinden itibaren yaklaşan Oppo ürünlerinde görüneceğini belirtelim.

Oppo’nun tanıtımını yaptığı bir başka yenilik ise 85-200mm sürekli optik zoom kamera modülü. Modül, pürüzsüz optik zoom sunmak için cam ve plastik lenslerin bir kombinasyonunu kullanıyor. Modül ayrıca, başıboş ışığı en aza indirgemek gibi optik efektleri artırmak için iki ultra ince, yüksek hassasiyetli asferik cam mercek içeriyor. Bununla birlikte modülde, lenslerin daha kararlı ve hassas hareketini sağlayan bir tünel manyeto direnç sensörü de bulunuyor. Modül, lens sisteminin hareket ettirebileceği dinamik eğimi artıran ve böylece daha yüksek büyütmede sürekli optik zoom sunan yükseltilmiş bir kılavuz şaft motoru da barındırmakta.

Oppo85-200mm

Tüm bu yenilikler, 85-200mm arasındaki eşdeğer odak uzunluklarında sürekli optik yakınlaştırmayı destekliyor ve tüm yakınlaştırma aralığında yumuşak bir geçiş sağlıyor. Yükseltmeler ayrıca, modülün akıllı telefonlardaki geleneksel çoklu kamera yakınlaştırma sistemlerini rahatsız eden atlama, beyaz dengesi yanlışlığı ve renk sapması gibi yaygın sorunlardan kaçınmaya da yardımcı olacak.

Oppo’nun duyurduğu son yenilik ise beş eksenli Optik Görüntü Sabitleme (OIS) özelliği. OIS, kamera sisteminin jiroskoptan hareket verilerini almasına ve daha iyi stabilite sunmak için kullanmasına olanak tanıyor. Veriler, sırasıyla bilyeli motorlar ve şekil hafızalı alaşımlar tarafından aktif edilen modülün iki hareketli bileşenine iletiliyor.

OppoOIS

Sistem, hareketin nispeten küçük olduğu durumlarda sabitleme için lens kaydırmalı OIS kullanıyor. Ancak hareketin genliği büyük olduğunda, sistem stabilizasyon için algoritma kompanzasyonu ile birlikte sensör kaydırmalı OIS kullanıyor. Bu sistem, diğer cihazlarda bulunan geleneksel OIS teknolojilerinden üç kat daha fazla maksimum stabilizasyon açısına izin veriyor. Ayrıca, Oppo’nun gece veya hareketli çekimler için özel algoritması, titreşim telafisini %65’e kadar artırarak kararlılığı, netliği ve renk performansını daha da iyileştirebiliyor.

Son olarak, Oppo’nun beş eksenli OIS sisteminin 2022’nin ilk çeyreğinden itibaren ticari ürünlerde görüneceğini belirtelim.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi