Anasayfa Haber Stok Sorunları Nedeniyle GT 730 Ekran Kartları Tekrar Piyasaya Çıkıyor

Stok Sorunları Nedeniyle GT 730 Ekran Kartları Tekrar Piyasaya Çıkıyor

Bileşenlerde yaşanan üretim problemleri, geçmiş teknolojileri kullanan ürünleri daha değerli hale getiriyor.

Donanım ve oyun meraklılarının en çok dert yandığı konu, şüphesiz başta ekran kartlarında yaşanan stok sorunları. Stok sorunları ise ekran kartlarının inanılmaz derecede yüksek fiyatlara satılmasına sebep oluyor. Bazı şirketler ise talebi karşılamak için çareyi eski kartlara yönelmekte buldu: GeForce GT 730.

İlk olarak 2013 yılında piyasaya çıkan GeForce GT 730, eskide kalan Kepler mimarisini kullanıyor ve GK208 GPU’ya sahip. GPU içerisinde sadece 384 CUDA çekirdeği bulunuyor ve oyun modunda maksimum 927 MHz gibi frekans hızlarına çıkabiliyor. Ayrıca 2 GB 5 Gbps GDDR5 bellek kullanıldığını ekleyelim.

Öyle ki bu ekran kartında üst sınıf oyunlar oynamak imkansız. Ancak kullanıcıların belirli isteklerine cevap vermek için yeterli bir GPU. ASUS’un ekran kartı, HDCP 2.2 destekli dört HDMI 1.4b bağlantı noktasıyla birlikte geliyor ve 4K’ya ulaşan çözünürlükler verebiliyor. Bu nedenle GT 730, bazı kullanıcılar için halen iyi bir seçenek olabilir.

Öte taraftan GeForce GT 730’un küçük boyutu ve 38W gibi düşük TDP değeri, onu küçük form faktörlü PC’ler için daha uygun hale getiriyor. Ek olarak, şu an tekrar piyasaya sürülecek olan kartlar için henüz bir tarih ve fiyat bilgisi açıklanmış değil.

NVIDIA, 2022 yılında çip tedarik sorunlarının devam edebileceğini öngörüyor. Bu nedenle farklı birçok şirketin eski nesil ekran kartlarını piyasaya sürebileceğini belirtelim. MSI da Haziran ayında GT 730 modellerini tekrar piyasaya sürmeye başlamıştı.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.