Anasayfa Haber Intel Tabanlı Tamamen Fansız Bir Mini Bilgisayar Ortaya Çıktı

Intel Tabanlı Tamamen Fansız Bir Mini Bilgisayar Ortaya Çıktı

Oldukça küçük boyutlardaki mini bilgisayar, hiçbir fana sahip değilken 11. nesil Tiger Lake işlemcilerle destekleniyor.

İçinde Intel’in Tiger Lake mobil işlemcilerine sahip birçok form faktörlü bilgisayar olsa da bunlar aktif olarak soğutmayla birlikte satılıyor. FanlessTech tarafından keşfedilen Maxtang GXTL-50, bir Mini PC’den beklediğiniz her şeyi küçük boyutu ve soğutmasız tasarımıyla birlikte sunabiliyor.

283x128x69 mm ölçülerindeki mini bilgisayarın üst kısmında soğutma için kanatçıklar kullanılmış. Bu nedenle bu PC’nin konumlandırılacağı yerde hava akışı oldukça iyi olmalı.

Maxtang, Mini PC ile birlikte 5 Intel Tiger Lake işlemci seçeneği sunuyor: Celeron 6305 veya Core i3-1115G4, i5-1145G7 veya i7-1165G7. Sisteme ayrıca 64 GB’a kadar çift kanallı DDR4 RAM ve PCIe arabirimli bir M.2-2280 SSD takılabiliyor.

GXTL-50’nin giriş/çıkış tarafında GbE bağlantı noktası, bir Wi-Fi ve Bluetooth adaptörü, iki HDMI ekran çıkışı, dört USB Type-A (2.0/3.0) bağlantısı, bir USB-C bağlantı noktası ve kulaklıklar için bir adet3,5 mm ses jakı bulunuyor.

Üretici, bazı nedenlerden dolayı Tiger Lake platformunun önemli bir özelliği olan Thunderbolt 4 desteğini dahil etmemiş. Bu da harici bir ekran kartı takmayı düşünenler için biraz kısıtlama sağlıyor. Ancak i7-1165G7 gibi entegre Intel Xe-LP grafik ve medya motoruna sahip bir işlemci, elbette birçok konuda fazlasıyla yeterli.

Maxtang Çin kaynaklı bir şirket. Ürünleri ise ABD ve Avrupa’da henüz resmi olarak satılmıyor. Ancak tasarlanan sistemleri AliExpress üzerinde bulmak mümkün.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.