Anasayfa Haber Google, Varsayılan Arama Motoru Olarak Kalmak İçin Apple’a 15 Milyar Dolar Ödeyecek

Google, Varsayılan Arama Motoru Olarak Kalmak İçin Apple’a 15 Milyar Dolar Ödeyecek

Google Arama Motoru

Google, Apple cihazlarda varsayılan arama motoru olarak kalmak için milyarlarca dolar ödüyor.

Google, iPhone’larda, iPad’lerde, Mac’lerde ve daha fazlasında varsayılan arama motoru olarak kalmak için Apple’a milyar dolarlar ödüyor. Google’ın Apple’ın cihazlarında varsayılan arama motoru olarak kalması için Apple’a tonlarca para ödediği birçok kez dikkat çekti. Google, en son yatırımcı notuna göre varsayılan arama motoru olarak kalmak için Apple’a 15 milyar dolar ödeyebilir. Şirket, 2020 yılında Apple’a 10 milyar dolar ödediğinden, bu aslında geçen yıla göre ciddi bir artış anlamına geliyor.

Google’ın varsayılan arama motoru olmayı Microsoft’a bırakmamak için 15 milyar dolara çıktığı söylenmiş. Google’ın buna ne kadar para harcadığı göz önüne alındığında, iPhone, iPad, Mac vb. cihazlarda arama söz konusu olduğunda şirketin en üst noktada kalmaya ne kadar özen gösterdiğini görüyoruz.

Ayrıca, Apple ve Google’ın bu ödemelerle ilgili olarak düzenleyici sorunlarla karşı karşıya kalabileceği ve bunun muhtemelen yıllar sonra olacağı paylaşılıyor. Apple, ileriki dönemde insanların hangi arama motorunu varsayılan olarak kullanmak istediklerine karar vermek zorunda kalabilir.

Yine de bu son rapor, Google’ın Apple platformunda varsayılan arama motoru olarak kalmasının ne kadar önemli olduğunu göstermeye devam ediyor.

Bu arada Apple’ın da web tabanlı evrensel arama motoru üzerinde çalıştığını belirtelim.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.