Anasayfa Haber TikTok, Kullanıcıların Uygulamadan Alışveriş Yapmasına İzin Verecek

TikTok, Kullanıcıların Uygulamadan Alışveriş Yapmasına İzin Verecek

tiktok süre limiti

TikTok, Shopify ile yaptığı anlaşma ile uygulama üzerinden alışverişe izin veriyor.

Kanada’nın e-ticaret devi Shopify, geçtiğimiz Salı günü alışveriş yapanların doğrudan sosyal medya uygulamasından satın alımlarını gerçekleştirebilmelerini sağlayacak bir özellik üzerinde çalışmak adına TikTok ile ortaklık kurduğunu belirtti. Şirket, bir blog gönderisinde TikTok işletme hesabına sahip Shopify tüccarlarının yakında profillerine bir alışveriş sekmesi ekleyebileceğini söylüyor.

Yeni özelliğin pilot sürümü şu anda ABD ve İngiltere’deki kullanıcılar tarafından kullanılabilir durumda. Ancak şirket, önümüzdeki aylarda ek bölgelerde de özelliği kullanılabilir hale getirecek. Son dönemlerde Facebook ve YouTube’un da aralarında bulunduğu sosyal medya devlerinin satışları artırabilmek için alışveriş özelliklerine büyük yatırımlar yaptığını düşündüğümüzde, TikTok’un bu hamlesinin sürpriz olmadığını söyleyebiliriz.

ShopifyTikTok

Şirketler, kullanıcıların sosyal medya aracılığıyla ürünleri keşfetme ve satın alma yeteneğine dayanan ve 50 milyar dolara yükselmesi beklenen sosyal ticaret endüstrisinin bir parçası olmak için rekabet içerisinde. Araştırma firması eMarketer’e göre, ABD’de 2023 yılına kadar yıllık satışlarda 36 milyar dolarlık bir artış bekleniyor.

Shopify başkanı Harley Finkelstein, “Yaratıcılar içerik, topluluk ve ticaretin kilit önemde olduğu yeni bir girişimcilik türünün yolunu açıyor.” diyerek özelliğin öneminden bahsetmiş. TikTok Küresel İş Çözümleri Başkanı Blake Chandlee ise “Topluluğumuz alışverişi keşif, bağlantı ve eğlenceye dayanan bir deneyime dönüştürerek markaların tüketicilerin dikkatini çekmesi için benzersiz fırsatlar yarattı.” diyor.

Son olarak Shopify’da hesabı bulunan kullanıcıların, Shopify TikTok kanalı aracılığıyla TikTok Shopiing pilot uygulamasına erken erişim talebinde bulunabileceğini belirtelim.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi