Anasayfa Haber Clubhouse iOS Uygulaması İçin Uzamsal Ses Desteği Eklendi

Clubhouse iOS Uygulaması İçin Uzamsal Ses Desteği Eklendi

Clubhouse Uzamsal Ses

Clubhouse iOS uygulaması için uzamsal ses desteği getirildi.

Clubhouse, uzamsal ses desteği sağlayan bir iOS uygulama güncellemesi yayınlamaya başladı. Bu arada Android güncellemesinin de yakında geleceği belirtiliyor. Bu özellik, Clubhouse çağrılarındaki hoparlörleri başınızın etrafındaki üç boyutlu alana konumlandıran ince uzamsal ipuçları sunarak çalışıyor ve uzaktan dinleme deneyimini insanlarla dolu bir odada olmaya daha iyi bir yaklaşım haline getirecek. Özellik, bluetooth veya kablolu kulaklıklarla en iyi şekilde çalışacak.

Clubhouse’un uzamsal ses uygulaması, önce her bir konuşmacıya belirli bir konum atıyor ve ardından bunları bir odaya eşit olarak dağıtıyor. Ardından, Microsoft tarafından HoloLens’te kullanıldığını gördüğümüze benzer şekilde HRTF’leri veya kafa ile ilgili aktarım işlevlerini uyguluyor ve böylece bir konuşmanın merkezindeymişsiniz gibi görünüyor. Diğer taraftan Clubhouse’un uygulaması, Netflix ve Apple TV Plus programlarından gelen sesin, siz başınızı hareket ettirirken oynatma cihazınızdan geliyormuş gibi görünmesini sağlayan Apple’ınki gibi kafa izlemeyi içermiyor.

Uzamsal ses, Apple’ın şirketin ürün serilerinde benimsemesinin ardından 2021’de öne çıkmaya başladı. Sony, PS5’e 3B ses ekledi ve bu yıl kendi nesne tabanlı 360 derecelik hoparlörüyle Amazon Echo Studio lanse edildi.

Clubhouse geçtiğimiz ay ise Backchannel adlı özel mesaj özelliğini tanıtmıştı.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.