Anasayfa Haber NVIDIA 510.06 WSL Sürücüsü Kepler Desteğini Sonlandırıyor

NVIDIA 510.06 WSL Sürücüsü Kepler Desteğini Sonlandırıyor

NVIDIA GeForce 471.11

Linux WSL için hazırlanan yeni 510.06 sürücüsü kullanıma sunuldu.

NVIDIA, Haziran ayında Windows Subsystem for Linux (Linux için Windows Alt Sistemi) için yeni sürücülerle Kepler GPU’lar için desteğini sonlandıracağını resmen doğrulamıştı. Bu sürücünün ilk olarak Ekim ayında çıkış yapması bekleniyordu. Ancak ilk 500 serisi sürücü yayınlandıve Kepler desteği kesilmiş durumda.

Yeni sürücü Kepler desteğinden yoksun, ancak Maxwell ve Pascall GPU’lara destek sunuluyor. 510.06 sürümü, şu anda Windows 11 kullanıcıları için Microsoft Insiders Programı aracılığıyla dağıtılıyor.

Ayrıca NVIDIA 510.06 WSL sürücüsünü buradan manuel olarak indirmek mümkün ve Windows 10’da çalıştığını belirtelim. Sürücü 894 MB boyutundayken yükleyicide veya kontrol merkezinde herhangi bir değişiklik görünmüyor.

INF dosyaları Maxwell GTX 900 serisinin yanı sıra Pascal GTX 10 serisi yongaları içeriyor. Kepler mimarisine dayanan GTX 700 serisinin zaten bulunmadığını belirtmiştik. Öte taraftan Maxwell GPU’lara dayalı GTX 700 serisi hala listede mevcut ve buna GTX 750 TI, GTX 750 ve GTX 745 gibi modeller dahil.

Yeni sürücü, nvcompilernext64.dll ve nvcompilernext32.dll adlı yeni çalışma zamanı derleyicilerine sahip. Bunlar ne için kullanılacağı henüz tam belli değil lakin yaklaşan Ada Lovelace GPU’lar tarafından kullanılacağı tahmin ediliyor.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.