Anasayfa Haber Raspberry Pi Mini Sistemlere Windows 11 Kurmak Kolaylaşıyor

Raspberry Pi Mini Sistemlere Windows 11 Kurmak Kolaylaşıyor

Açık kaynaklı bir yazılım sayesinde Raspberry Pi üzerine birkaç hamlede Windows 11 kurulumu mümkün.

Bir süredir Raspberry Pi cihazlara zaten Windows kurulabiliyordu. YouTuber leepspvideo tarafından geliştirilen WoR (Windows on Raspberry) projesi ise Windows 11 işletim sisteminin Raspberry Pi sistemlere kolaylıkla kurulmasını sağlayacak.

Öte taraftan Botspot isimli kullanıcı, Windows 11’i bir Raspberry Pi aracılığıyla indirme, hazırlama ve yükleme sürecini tamamen otomatikleştiren WoR-flasher isimli bir araç yayınladı. Bu araç, kurulum işlemini gerçekleştirmek için gereken Windows makinesine olan ihtiyacı tamamen ortadan kaldırıyor.

WoR-flasher olarak bilinen komut dosyası kurulum aracı, Raspberry Pi için Windows 11’in indirilmesini ve yapılandırılmasını otomatik hale getirerek herkesin Microsoft’un en yeni işletim sistemini denemesini sağlıyor. Bunu yapabilmek için Terminal’de üç satır kod girmek, harici bir sürücünün biçimlendirilmesi ve daha sonra Windows 11’in Pi donanımına erişebilmesi için 3 GB RAM ayrılması gerekiyor.

Bu araç Raspberry Pi 4 ve 400 modelleri için tasarlanmış olsa da, Pi 3 ve Pi 2 (Pi 3 ile aynı CPU’ya sahip olan v1.2) modellerine kurulum seçenekleri de mevcut. Mini cihazlara Windows 11 kurulumu mümkün lakin olası performans sorunlarından dolayı bu pek önerilmiyor. Ek olarak işlem hızlı ilerlemiyor ve tamamlanması birkaç saat sürebiliyor.

Bu süreçte Terminal penceresinde saatlerce Windows dosyalarının indirilmesini bekleyebilirsiniz. Windows 11’i çalıştırmak için hızlı bir USB sürücüsü veya harici SSD tercih edilebilir. Bu aşamada USB’den önyüklemeye izin vermek için cihazınızın önyükleyicisinin en son sürüme güncellendiğinden emin olun.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.