Anasayfa Haber El Salvador, Bitcoin’i Resmi Para Birimi Olarak Kabul Eden İlk Ülke Oldu

El Salvador, Bitcoin’i Resmi Para Birimi Olarak Kabul Eden İlk Ülke Oldu

Kripto paraların tüm dünyada tartışma konusu olduğu şu günlerde El Salvador’dan şaşırtıcı bir hamle geldi ve Bitcoin artık ülkenin resmi parası haline geldi.

Yaklaşık 7 milyon nüfusa sahip bir ülke olan El Salvador, Bitcoin’i resmi para birimi olarak benimseyen ilk ülke olarak kayıtlara geçti. Bu olay Salvadorlular, ekonomistler ve kripto para destekçileri tarafından heyecan ve endişe ile takip ediliyor.

El Salvador’un planları bu yılın başlarında ilk kez ortaya çıktığında birçok kişi, Bitcoin’in sert hareketleri ve dünya üzerindeki birçok düzenleyici kuruluşun baskısı nedeniyle bu hareketi çok riskli olarak görüyordu. Aradan geçen kısa süre sonrasında Bitcoin, ABD dolarının yanı sıra El Salvador için resmi bir para birimi olarak kullanılmaya başladı.

Hareketten heyecan duyan Başkan Nayid Bukele, ülkesinin “tarih yazmakta” olduğunu ve şu anda rezervlerinde 400 Bitcoin olduğunu söyledi. Bu 20.5 milyon dolara eşdeğer ve ayrıca ülkenin zamanla çok daha fazla Bitcoin alacağı belirtiliyor.

Ülkede Bitcoin kullanımına karşı çıkanlar, bunun daha fazla ekonomik eşitsizliğe neden olacağına ve kripto paranın istikrarsız değeri nedeniyle yoksul insanların geçim kaynaklarını tehlikeye atacağına inanıyor. İşletmelerin artık mal ve hizmet karşılığında Bitcoin kabul etmesi gerekiyor ve Salvadorlular bunu vergi ödemeleri için de kullanabilirler. El Salvador hükümeti, kullanımı teşvik etmek için Bitcoin ile ABD doları arasındaki değişimin vergiye tabi olmayacağını söylüyor.

Chivo Bitcoin ATM’leri

El Salvador’un bu cesur hamlesi eğer başarılı sonuçlar verirse, dünya genelindeki hükümetlerin ve insanların kripto para birimlerine bakış açısı değişebilir. Öyle ki Bitcoin’in ülkede benimsenme süreci biraz zaman alacak ve bazı Salvadorlu işletmeler bu kadar kısa sürede Bitcoin’i benimsemekte zorlandıklarını dile getiriyor.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.