Anasayfa Haber Akıllı Telefon Fiyatları Gelecek Yıl Yükselebilir

Akıllı Telefon Fiyatları Gelecek Yıl Yükselebilir

Koronavirus pandemisinin de etkisiyle tüketicilerin ürünlere ulaşmasını zorlayan çip krizi, akıllı telefon fiyatları üzerinde yaşanabilecek büyük bir değişikliği beraberinde getirebilir.

Küresel çip sıkıntısının 2021’de teknoloji kolundaki her üreticiyi derinden etkilediği yadsınamaz bir gerçek. Özellikle salgın dönemindeki talebin karşılanmasında zorlanan üreticilerin bu durumu önümüzdeki süreçte akıllı telefon fiyatları konusunda kötü sonuçlara sebebiyet verebilir. Zira Japonya’nın ulusal gazetelerinden biri olan Nikkei Asia’nın son raporuna göre, Apple ve Qualcomm gibi büyük şirketlerin yonga üreticiliğini üstlenen Tayvanlı yarı iletken firması TSMC’nin 2022’de üretim ücretlerini %20’ye kadar artırmaya hazırlandığı söyleniyor. Bu kararın alınmasındaki ana faktörler ise olağanüstü talep, artan lojistik maliyetleri ve üretim sürecinde yaşanan kıyasıya yarış.

Nikkei Asia’nın yayımladığı raporda ayrıca Qualcomm ve MediaTek gibi yonga üreticilerinin Ekim 2020 ile Haziran 2021 tarihleri arasındaki satış maliyetlerinde %60 ve %64 oranında artış yaşadığı belirtilmiş. Bu iki büyük mobil yonga şirketiyle iş birliği içerisinde çalışan üreticiler dolaylı olarak artan maliyetlerden kaynaklanan kayıpları telafi etmek için akıllı telefon fiyatlarını yükseltebilir. Ancak gerçekleşme ihtimali olan bu olaylar sadece ürünlerin satış etiketini değiştirmekle kalmayacak.

Daha yüksek fiyatlar, daha fazla amiral gemisi

Akıllı Telefon Fiyatları

Ani yükselen fiyatlar, akıllı telefon üreticilerinin ürün serilerini de etkileyebilir. Ünlü araştırma şirketlerinden olan Counterpoint’te çalışan bir analistin açıklamasından alıntı yapan Nikkei Asia, üreticilerin mali anlamda kayıplarını dengelemek için donanımsal olarak gelişmiş cihazlara daha çok odaklanabileceğinin altını çizdi. Bu da bütçesi kısıtlı kullanıcılara yönelik giriş ve orta segment cihaz sayısının azabileceğini gösteriyor.

Artan yonga seti maliyetlerinin akıllı telefon fiyatlarını ne kadar etkileyeceği veya üreticilerin kullanıcılara ulaşmak için bu fiyatları ne zamana kadar makul seviyede tutabileceği henüz belirsiz. Çeşitli görüşler ortaya atılmış olsa da üreticilerin alınacak kararları 2022’nin başında hep birlikte göreceğiz. Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

Teknolojiyle büyüyen, yazmaya olan hevesini Technopat ile birleştiren öğrenci. Araştırmayı, okumayı ve en büyük tutkusu kullanıcılara yardımcı olma yolunda kendisini emin adımlarla geliştirmeye devam ediyor.