Anasayfa Haber İnternet Tarayıcılarının Kullanım Oranları Açıklandı

İnternet Tarayıcılarının Kullanım Oranları Açıklandı

İnternet tarayıcıları söz konusunda Chrome ve Safari ilk sıraları paylaşıyor. Edge ve Firefox ise çok yakın kullanım değerlerine sahip.

Chrome, dünyanın en popüler tarayıcısı olarak yoluna devam ederken Microsoft’un Edge ve Mozilla’nın Firefox tarayıcıları arasındaki üçüncülük savaşı sürmeye devam ediyor.

Statcounter‘ın Ağustos ayı raporu, Edge’in %3,56 pazar payıyla Chrome ve Safari’nin ardından geldiğini gösteriyor. Ancak Firefox, son birkaç ayda farkı kapatmayı başardı ve Edge’in sadece %.0.02 gerisinde kalıyor. Yani aradaki fark yok denecek kadar az.

Microsoft tarafından sürekli güncellemeler alan Edge, Nisan ayında Firefox’u geride bırakmayı başarmıştı. Bildiğiniz gibi Windows 11 5 Ekim’de kullanıma sunulmaya başlayacak ve Edge’in üstünlüğünün artırdığına tanık olabiliriz. Microsoft, yaklaşan işletim sisteminde varsayılan tarayıcı değişikliğini bir hayli zorlaştırıyor ve bu konuda tecrübesi olmayan kullanıcıların geçiş yapması pek kolay olmayacak.

Microsoft’un Chromium tabanlı bir sürüme geçiş yapmasından beri Edge sürekli yükselişteyken Firefox son yıllarda kullanıcı kaybetti. Şirketin kendi raporu, tarayıcının 2018 sonunda 244 milyon aktif aylık kullanıcıya sahip olduğunu ancak 2021’in ikinci çeyreğinde bu rakamın 198 milyona gerilediğini ortaya koydu. Bu da üç yıl içinde 46 milyon insan kaybı demek.

Firefox’un altında %3.06 ile Samsung İnternet ve %2.17’lik payla Opera yer alıyor. Görünüşe bakılırsa %65’lik paya sahip olan Chrome uzun yıllar tahtından inmeyecek. Safari ise %18.75 ile ikinci sıradaki yerini koruyor.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.