Anasayfa Haber Snapdragon 898 Geekbench Testinde Görüntülendi

Snapdragon 898 Geekbench Testinde Görüntülendi

Snapdragon 898

Mobil yonga üretiminde başta gelen şirketlerden Qualcomm’un amiral gemisi sınıfındaki akıllı telefonlara yönelik olan Snapdragon 898 işlemcisi Geekbench testinde ortaya çıktı.

Qualcomm’un birkaç ay içinde üst segment cihazlar için tanıtacağı Snapdragon 898 hakkında çeşitli söylentiler çıkmaya devam ederken, bahsettiğimiz yonganın test sonuçları Geekbench’de yayımlandı. SM8450 donanım koduyla çıkan Snapdragon 898’in tahmin edilenden daha düşük saat hızlarına sahip çekirdeklerden oluşması akıllarda soru işareti bıraktı.

Snapdragon 898, Geekbench’de yayımlanan test sonuçlarına göre V2102A model numarasına sahip isimsiz bir Vivo telefonda yer almış. Bu model numarasına uyan herhangi bir Vivo markalı akıllı telefon bulunmadığından Snapdragon 898’in prototip bir cihaz üzerinde test edildiği tahmin edilmekte. Bunun haricinde işlemcinin detaylarına kısaca göz atarsak, ilk olarak donanımın “Taro” kod adıyla anıldığını görüyoruz. Üç ayrı çekirdek türüyle tasarlanan Snapdragon 898’de toplamda 8 çekirdek bulunuyor. Bunlardan biri 2.42 GHz saat hızına sahip ana çekirdek, 2.42 GHz hızıyla çalışan üç adet orta güçteki çekirdek ve son olarak 1.79 GHz saat hızında dört adet güç verimliliğine odaklanan çekirdek. GPU tarafındaysa Adreno 730 bizleri karşılıyor. Ayrıca model ismi bilinmeyen Vivo V2102A’nın da 8 GB RAM ile teste tabii tutulduğunu belirtelim. Cihaz, tek çekirdekli testte 720 puan ve çok çekirdekli testte 1919 puan almış.

Geekbench Sonuçları Çok Dikkate Alınmamalı

Snapdragon 898’in Geekbench sonuçları ilk bakışta çok da ilgi çekici gelmiyor. Zira tek çekirdek ve çok çekirdekli testlerde alınan puanlar Snapdragon 888’in bile çok aşağısında. Keza saat hızları da öyle. Bu durum Qualcomm’un yeni yonga üzerinde hala çalışmalar gerçekleştirdiği ve donanımın henüz erken test aşamasında olduğunu gösteriyor. Snapdragon 898 akıllı telefon üreticilerinin kullanımına sunulduğunda buradaki test puanlarının büyük ölçüde değişeceğini söyleyebiliriz.

 

Ayrıca yeni Qualcomm çipinin 3.09 GHz’e kadar çıkabilen ARM Cortex-X2 ana çekirdeğini kullanacağını zaten biliyoruz. ARM’nin son yaptığı açıklamaya göre bu çekirdek Cortex-X1’e göre yüzde 16’ya kadar performans artışı vaat ediyor. Bunun yanında Snapdragon 888 ARM Cortex-X1 çekirdeğine sahipken bile 2.84 GHz saat hızıyla çalışabilirken Snapdragon 898’in ana çekirdeğinin 2.42 GHz ile kullanmak pek mantıklı değil.

Snapdragon 898, orta ve güç verimliliği çekirdekleri için de ARM’nin yeni Cortex-A710 ve Cortex-A510 V9 tasarımlarını kullanacak. Bunların eski çekirdeklere kıyasla yaklaşık yüzde 30 daha verimli olduğu söyleniyor. Her faktörden öte olarak yeni yonganın 4nm işlem süreciyle üretilecek olması performans ve verimlilik açısından kayda değer bir gelişme sayılabilir. Üretim konusundaysa Samsung ve TSMC’nin birlikte çalışacağı bildirilenler arasında. Buna göre Snapdragon 898’i Samsung, Snapdragon 898+’ı ise TSMC üretecek. Önümüzdeki haftalarda konuyla alakalı daha fazla bilginin çeşitli kaynaklarca paylaşılması muhtemel. Düşüncelerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Teknolojiyle büyüyen, yazmaya olan hevesini Technopat ile birleştiren öğrenci. Araştırmayı, okumayı ve en büyük tutkusu kullanıcılara yardımcı olma yolunda kendisini emin adımlarla geliştirmeye devam ediyor.