Anasayfa Haber Ford, Apple Otomobil Projesinin Yöneticisini İşe Aldı

Ford, Apple Otomobil Projesinin Yöneticisini İşe Aldı

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden olan Ford, Apple’ın otomobil projesinde çalışan yönetici Doug Field’ı bünyesine kattığını duyurdu.

Doug Field, Apple’ın otonom sürüş teknolojisine sahip elektrikli araba geliştirme çabasına öncülük etmesiyle bilinen bir yöneticiydi. Field, Tesla’da uzun süre baş mühendis olarak çalıştıktan sonra 2018 yılında Apple’a mühendislikten sorumlu başkan yardımcısı olarak katılmış ve Apple’ın Titan Projesi olarak isimlendirdiği elektrikli otonom araç alanıyla ilgilenmişti. Ford’daki pozisyonu ise yeni nesil araç üretimi konusundaki ileri teknolojiler ve gömülü sistemler sorumlusu olacağı biliniyor. Bu görevinde Ford araçların otonom sürüş yetenekleri ve kurumsal bağlantı ile alakalı her şeyi denetleyecek.

Ford’un son yaptığı basın açıklamasında, “Doug Field, dünyanın en saygın mühendislik ve ürün tasarımı liderlerinden biri. Kariyeri boyunca Apple, Tesla, Segway gibi şirketler dahil olmak üzere otomobil, teknoloji ve mobilite alanlarında çığır açan ürünlerin arkasındaki itici güç olduğu da yadsınamaz bir gerçek” sözlerine yer verdi. “Müthiş ürünler, ilgili müşteri ilişkileri ve sürekli gelişen kullanıcı deneyimleri sunmak için Ford+ planımızı oluştururken, Field’ın yeteneği ve müşterilerin hayatlarını kolaylaştıran yeniliklere olan bağlılığı bizim için çok değerli.”

Ford, Apple Otomobil Projesinin Yöneticisini İşe Aldı

Doug Field, Ford’un basın açıklamasında kariyerine başladığı yere geri dönmenin iyi olduğunu söyledi. Zira 1987’den 1993’e kadar Ford’da geliştirme mühendisi olarak sektöre atılmış, çalışmalarıyla adından söz ettirmeyi o zamanlardan itibaren başarmıştı. Field konuşmasının devamında “Dünyayı değiştiren ürünler” yapmanın temellerinden bahsetti ve sürekli çalıştığının da altını çizdi. Bunun yanında Apple, otonom otomobilinde neler olup bittiği konusunda sürekli sessiz kalmayı tercih ettiği için, Doug Field’ın şirketten ayrılma nedeni belli değil. Genelde olduğu gibi, Apple yönetimi Field’a iyi dileklerde bulundu ve sunduğu hizmet için ona teşekkür etti.

Yaşanan gelişmenin ilginç tarafı ise Ford’un Doug Field’ı deyim yerindeyse havada kaptığına dair çeşitli söylentilerin çıkması. Bu durum Apple’ın Titan projesi çalışmasında bazı sorunlar yaşadığını gösteriyor olabilir. Üst düzey yetkililerin de yapılan bu transferden memnun kalmaları söylentileri doğrular nitelikte. Zira Ford İcra Kurulu Başkanı Jim Farley’in gazetecilere verdiği röportajda, “Doug Field’in ekibimize katılması şirketimiz için bir dönüm noktası oldu.” açıklamasında bulundu. Amerikan otomobil devinin ilerde yapacağı atılımları hep birlikte göreceğiz. Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

Teknolojiyle büyüyen, yazmaya olan hevesini Technopat ile birleştiren öğrenci. Araştırmayı, okumayı ve en büyük tutkusu kullanıcılara yardımcı olma yolunda kendisini emin adımlarla geliştirmeye devam ediyor.