Anasayfa Haber Bitcoin Madenciliği, Ülkelerin Kullandığı Enerjinin Daha Fazlasına İhtiyaç Duyuyor

Bitcoin Madenciliği, Ülkelerin Kullandığı Enerjinin Daha Fazlasına İhtiyaç Duyuyor

Bitcoin Madenciliği, Ülkelerin Kullandığı Enerjinin Daha Fazlasına İhtiyaç Duyuyor

Değeri olağanüstü bir şekilde artan Bitcoin’i elde etmek amacıyla bir yılda 91 TW/h elektriğin harcandığı saptandı. Bitcoin madenciliği için kullanılan bu enerji 5.5 milyon nüfuslu Finlandiya’nın kullandığı elektrikten bile daha fazla.

Kripto para adı geçtiğinde akıllara ilk gelen Bitcoin, popülaritesinin artmasıyla birlikte madencilik tarafında uzun zamandır ilgi görüyor. Bunu stoklarda bulunmayan ve fiyatları yükselen ekran kartlarından zaten anlıyoruz. Ancak Bitcoin madenciliği esnasında tüketilen elektrik oranı da endişe verici şekilde artmış durumda. Zira kripto para kazımı için PS4 Pro kullananlardan, elektrik santrali satın alanlara kadar farklı yöntemlerle kazanç sağlamak artık mümkün hale geldi. Bu süreçte kullanılan donanımların harcadığı elektriğin bazı ülkelerin enerji kullanım seviyesini geride bırakması da çevre sorunlarını beraberinde getirebilir.

New York Times birkaç gün önce Bitcoin madenciliği sürecinde kullanılan enerjiyi özetleyen bir rapor yayınladı. Bu raporun sunduğu verilerin doğruluğu kesin sayılmasa bile konuyla alakalı olarak akıllarda fikir oluşması sağlanıyor. Raporda belirtilen en şaşırtıcı ayrıntı, küresel anlamda Bitcoin madenciliğinin her yıl yaklaşık 91 terawatt-saat elektrik tüketmesi. Dahası, başta bahsettiğimiz gibi bu değeri Finlandiya’nın elektrik kullanımıyla kıyaslarsak, arada çok küçük bir farkın olduğunu gözlemliyoruz. Buna Danimarka, Hollanda, İsveç ve Şili gibi ülkeler de dahil. Ayrıca dünyada yapılan tüm Bitcoin kazımlarında tüketilen elektriğin Google’ın bir yılda kullandığı elektrikten 7 kat daha fazla olması da araştırmanın diğer bir ilginç tarafı şeklinde nitelendirilebilir.

Ford, Apple Otomobil Projesinin Yöneticisini İşe Aldı - 2

Geleceğin para birimi olarak görülen Bitcoin’in çeşitli avantajları olsa da, diğer taraftan eksileri hiç yok değil. İran’da yaşanan son elektrik kesintisinin Bitcoin madenciliğiyle uğraşan kişiler yüzünden olduğu söylemleri uzun zaman gündemde kalmıştı. Bunun yanında Bill Gates, bu yılın ilk aylarında Bitcoin’in çevre dostu olmadığını açıklamış, elektrikli otomobil devi Tesla ise çevreye zararlarını gerekçe göstererek Bitcoin ile ödeme yapma seçeneğini kaldırmıştı. Bazı uzmanlara göre de son zamanlarda etkisini hissettiren küresel ısınmanın Bitcoin madenciliği yüzünden kaynaklandığı tahmin ediliyor. Düşüncelerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Teknolojiyle büyüyen, yazmaya olan hevesini Technopat ile birleştiren öğrenci. Araştırmayı, okumayı ve en büyük tutkusu kullanıcılara yardımcı olma yolunda kendisini emin adımlarla geliştirmeye devam ediyor.