Anasayfa Haber Epic Games ve Apple Arasındaki Büyük Fortnite Davası Sonuçlandı

Epic Games ve Apple Arasındaki Büyük Fortnite Davası Sonuçlandı

epic games ve apple davası

Epic Games ve Apple, uygulama içi satın almalar hakkındaki anlaşmazlıkları sebebiyle mahkeme karşısına çıktı ve nihai karar verildi.

Popüler battle royale oyunu Fortnite, Apple’ın uygulama mağazası App Store’a geldiğinden bu yana büyük tartışmalara ve anlaşmazlıklara yol açtı. Oyunun geliştiricisi ve yayıncısı olan Epic Games, Apple’ın uygulama içi satın alma sisteminde olan komisyon farkından dolayı kendi uygulama içi satın alma sistemini kullanıyordu. Ancak Apple, bunun App Store politikalarına aykırı olduğunu belirterek oyunu mağazadan kaldırdı.

Epic Games, bunun haksız bir durum olduğunu savunarak Apple’a dava açma kararı almıştı. Uzun bir süredir herhangi bir gelişme olmayan dava nihayet bugün sonunda sonuçlandı.

Epic Games

Mahkeme sonucunda koyulan ihtiyati tedbir, Epic Games gibi kendi ödeme altyapılarını kullanan geliştiricilerin, Apple’ın App Store gelirlerini tehlikeye atması ihtimalini göz önünde bulunduruyor. Ancak geliştiriciler buna rağmen kendi ödeme altyapılarını kullanmakta özgür bırakıldı. Yani Apple, karara göre kendi ödeme altyapısını kullanan geliştiricilerin içeriklerini engelleyemeyecek.

Bu karar dışında Apple’ın rekabete aykırı davranışlar sergilediği tespit edildi. Şirket, bu karara göre App Store politikalarını değiştirmek ve uygulama içi satın alma kurallarını gevşetmek zorunda kalacak.

2000'li yılların başında Pentium 4 2.4 GHz bilgisayarı sayesinde teknoloji ile buluşan Asım, 128 MB RAM ile savaşarak günümüze kadar gelmeyi başarmış. 2013'ten bu yana Technopat Sosyal'de deneyimlerini aktaran yazarımız, şimdilerde haber ve makaleleriyle bizimle.