Anasayfa Haber 12. Nesil Alder Lake İşlemciler, Yeni “Laminar” Soğutucularla Gelebilir

12. Nesil Alder Lake İşlemciler, Yeni “Laminar” Soğutucularla Gelebilir

Intel Alder Lake CPU

Uzun zamandır eleştirilerin odağında olan Intel’in stok soğutucuları nihayet yenileniyor.

Intel’in Alder Lake masaüstü CPU’ları yeni hibrit teknolojisi, güncel soket yapısı, DDR5/PCIe 5.0 desteği ve yepyeni bir üretim teknolojisiyle birlikte Kasım ayında piyasaya çıkıyor. Son sızıntılara göre 12. nesil işlemcilerle stok soğutucu tamamen değişiyor ve Laminar serisi adı altında yeni soğutucular geliyor.

65W TDP’li Alder Lake çipler için yeni termal çözümler sunan Laminar serisinin görselleri Ayxerious tarafından sızdırıldı. Sızdırılan slayta göre Intel, Alder Lake serisi LGA 1700 soketiyle uyumlu olacak ve mevcut stok CPU soğutucularına göre çok daha performanslı en az üç yeni soğutucu hazırladı.

Görünüşe bakılırsa 12. nesil ile birlikte gelen soğutucular üç sınıfa ayrılıyor:

  • Pentium ve Celeron yongalar için giriş seviyesi RS1
  • Core i7/Core i5/Core i3 yongalar için ana akım RM1
  • Core i9 yongalar için üst seviye RH1

Bu soğutucular büyük olasılıkla “K” serisi olmayan Alder Lake masaüstü işlemcilerle gelecek ve hız aşırtmaya müsait çipler için üçüncü taraf bir hava/sıvı soğutucu gerekecek. Yeni soğutucuların bazılarında ayrıca RGB aydınlatma bulunuyor. Görünüşe göre Intel de bu konuda AMD’nin yolundan ilerliyor ve yıllardır eleştirilen soğutucular artık geride kalacak.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve insanlara yardımcı olmaktan mutluluk duyuyor.